Zpět na výpis článků
|

Bea Johnson – propagátorka udržitelného minimalismu

Otevřít galerii

V pátek 2. prosince 2016 se konala v Praze panelová diskuse, věnovaná udržitelnému životnímu stylu. Jejím hostem byla při příležitosti českého vydání knihy „Domácnost bez odpadu“ také její autorka, Bea Johnsonová.

V roce 2008 se tato ve Spojených státech žijící propagátorka minimalistikého životního stylu rozhodla fungovat tak, aby produkovala co nejméně odpadu. Nejde o žádnou hipsterskou novinku zhýčkaných obyvatel velkých měst: naopak – právě díky cílené úspornosti je možné i dnes znovuobjevit životní styl našich předků, kteří dokázali zužitkovat téměř vše a slovo odpad pro ně bylo téměř neznámým pojmem.

Normální život či nesnesitelná askeze?

Čtyřicátnice Bea vychovává spolu s manželem v prostorném kalifornském rodinném domě dva syny, součástí domácnosti je dokonce i pes. Její minimalistický životní styl přijala celá rodina a dle všech vyjádření jsou s ním naprosto spokojeni. Jak tedy vypadá jejich každodenní život? Bea obchodech nakupuje jen věci bez obalu, oblečení a hračky pořizuje vždy z druhé ruky. Oděvů mají každý k dispozici jen několik základních kusů. Kosmetiku a čistící prostředky si dokonce vyrábí Bea sama. V rámci svého „zero waste“ programu nakonec docílila toho, že celé její rodině zbude za rok jen jedna jediná litrová sklenice odpadu. O svých zkušenostech s udržitelným a k okolí šetrným životním stylem napsala Bea Johnsonová knihu a následně k ní přidala také aplikaci, díky které si můžete například najít bezobalové výrobky nejen ve svém nejbližším okolí.

Pro zájemce o podobný životní styl definovala Bea Johnson pět základních pravidel:
1. Odmítejte – všechno, co opravdu nepotřebujete.
2. Redukujte – to, co potřebujete.
3. Znovuvyužívejte – to, co spotřebováváte.
4. Recyklujte – všechno, co nemůžete odmítnout.
5. Kompostujte – ten zbytek.

Kompostování tedy patří mezi pět hlavních bodů autorčiny životní filosofie. Při její pražské návštěvě jsme se jí právě na kompostování zeptali: „Kompostování je důležité. Lidé žijí ve městech a zároveň v malých bytech, a často pak nevědí, jak vlastně v takovém prostředí kompostovat. Pokud město poskytne svým obyvatelům municipální kompostér, celý proces se znatelně zjednoduší,“ uvedla Bea Johnsonová. Další otázka směřovala k vermikompostování a zahrnovala rovněž ukázku vermikompostéru UrbAlive, který autorku velmi zaujal: „Vypadá skoro jako umělecké dílo, mohl by stát v kuchyni, v podstatě kdekoliv a všichni by se vyptávali, co to je za krásnou věc. Sama jsem kdysi vermikompostér mívala, ten můj býval černý, a rozhodně nebyl tak hezký. Dala jsem ho své přítelkyni, která bydlí v bytě a nemá přístup k municipálnímu kompostéru,“ dodala na závěr.

Pokud se chcete inspirovat Beiným minimalistickým životním stylem, podívejte se na:

Blog Zero waste home
Kniha Domácnost bez odpadu
Aplikace BULK APP

Fotografie z pražského setkání s Beou Johnson, fotografka Nikola Bruncová

Foto: Coleman-Rayner

Další články

Všechny články
Udržitelné Vánoce
Greenloop
20. prosince
Odstrojený vánoční stromeček. Kam s ním?
Greenloop
3. ledna
Plastia získala ocenění Red Dot Award: Product Design 2017
Greenloop
27. dubnaVšichni
Předsevzetí pro šetrnější životní styl
Greenloop
2. ledna
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni