Zpět na výpis článků
|

Jak poskytnout útočiště hmyzu? Postavte jim hotel!

Otevřít galerii

Nejen lidé potřebují obydlí, ocení ho také užitečný hmyz. Na zahradě nebo volně v přírodě, a dokonce i poblíž paneláku, mu můžete vytvořit vlastní domeček.

Fenomén hmyzích domečků neboli hotelů pro hmyz nabírá na intenzitě. S drobnými stavbami, které nabídnou zázemí užitečnému hmyzu, se dnes setkáte vlastně kdekoliv.


Proč myslet na hmyz

Přirozeného prostředí, kde by hmyz našel útočiště, kvůli lidským zásahům ubývá. Navíc jde o ryze praktickou záležitost; hmyz likviduje mnohé škůdce a také pomáhá rostliny opylovat. V malém obydlí poskytnete skrýš například pestřenkám, slunéčkům sedmitečným, zlatoočkám nebo samotářským včelám či čmelákům. Některý hmyz využije domeček k rozmnožování, jiný také k přezimování.

Jak by měl hmyzí domek vypadat?

Velikost domečku není striktně daná, spíše záleží na tom, kolik mu můžete vyhradit prostoru. Malá stavbička, třeba o rozměrech 30 x 50 x 30 cm se vejde i na balkon, větší  - třeba metrový – můžete umístit na zahradu. Nejjednodušší verze může mít podobu velkého kusu špalku, do něhož vyvrtáte mnoho otvorů o tloušťce několika milimetrů a opatříte ho stříškou. S ohledem na různorodý hmyz vrtejte odlišně velké otvory, od asi 2 až 3 milimetry až po centimetr.
Nebo z prkének stlučte konstrukci a vnitřek vyplňte například rákosovými stébly a drobnými větvičkami, přičemž mezery mezi nimi poslouží místo otvorů, dřevěnými špalíčky (zde otvory musíte vyvrtat), kůrou či šiškami… Použít se dají rovněž kousky cihly s dutinami nebo vůbec cihelné úlomky a jiné materiálové zbytky. Podstatné je nabídnout hmyzu co největší množství dutin, jež budou chráněné před deštěm a prudkými větrem

S hmyzím obydlím příliš nehýbejte

Pokud nejste moc zruční nebo vám schází na výrobu čas, můžete si hmyzí domeček koupit. Pořídit můžete kompletní obydlí, k dostání jsou i samotné konstrukce domečku, které si vyplníte materiálem ze zahrady a okolní přírody. Hmyzímu hotelu najděte vhodné, chráněné  a suché stanoviště: myslete na to, že by měl zůstat na svém místě a nebýt neustále přesouván někam jinam. A pak už jen můžete sledovat, zda se otvory uzavírají - známka toho, že domeček našel svoje „nájemce“.
 

Další články

Všechny články
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Tradice barborek: „oprašte“ milý zvyk!
Život v zahradě
1. prosinceZačátecník
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Vyberte si správně osivo na příští sezonu
Zahrada
12. ledna
Zimní zahrada jako potěšení po celý rok
Život v zahradě
19. ledna
Podzimní jarmark Plastia
Filozofie pěstování
19. záříVšichni