Zpět na výpis článků
|

Jedlá lesní zahrada II.

Otevřít galerii

Moje jedlá lesní zahrada se rozkládá na ploše něco málo přes půl hektaru na kraji malé vesnice na Mladoboleslavsku. Na severní polovině se nachází zbytek velkého sadu, který založila babička někdy brzy po válce, jižní polovinu tvoří bývalé babiččino pole, dříve v pronájmu zemědělského podniku.

Ve své jedlé lesní zahradě stále rozšiřuji pěstování vytrvalých bylinek. Momentálně zde roste yzop lékařský, šalvěj lékařská, dobromysl, máta peprná, několik druhů mateřídoušky, tymián, routa vonná, třezalka, mařinka vonná, tužebník jilmový, řepík lékařský, plicník lékařský a mnohé další. Pěstování bylinek zde stále rozšiřuji zejména na slunném svahu u jezírka.

Zpracování plodů zahrady

Využíváním plodů zahrady nemyslím jen maximální konzumaci čerstvého ovoce a bobulovin, jde i o další produkty, které vyrábím: sušené ovoce, marmelády bez přidaného cukru a čerstvě vylisované šťávy z ovoce i bylin. Využíváním fruktózy v ovoci lze omezit spotřebu nezdravého rafinovaného cukru: například cukr se skořicí na posypání lze nahradit prachandou ze sušených hrušek se skořicí, nezdravé sušenky vyměnit za müsli tyčinky převážně z vlastních surovin jako ořechy, marmeláda z kdoulí a sušené ovoce, kávu lze nahradit kávovinou z bylinek jako je kořen pampelišky a čekanky.

Zatím moje jedlá lesní zahrada poskytuje jen malou část naší stravy, ačkoliv by podle údajů odborníků měla plocha zhruba půl hektaru mít potenciál uživit tříčlennou vegetariánskou rodinou. V našem případě by však bylo zapotřebí zintenzivnit obhospodařování nad rámec nynější pouze víkendové aktivity a případně zorganizovat výměnu přebytků některého ovoce za zeleninu s podobně hospodařícími nadšenci.

Zahrada pro děti
S potěšením pozoruji, že se v zahradě líbí také dětem. Chtěl bych, aby pro ně byla rájem: místem, kde mohou lézt po stromech, hrát si, objevovat skrytá lesní zákoutí, vysazovat stromy, učit se poznávat rostliny, pozorovat ptáky, hmyz a různé drobné živočichy. Poznávat přírodu, být s ní v bezprostředním kontaktu a učit se zahradničit. Možná trochu pateticky řečeno: učit se pečovat o matičku Zemi a navazovat na dědictví předků.

Další články

Všechny články
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Zimní zahrada jako potěšení po celý rok
Život v zahradě
19. ledna
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Příprava na předpěstovávání
Zahrada
2. únoraZačátecník
Lednová úroda z okenního parapetu
Bylinky
17. ledna
Zahradníci na cestách
Zahrada
23. ledna