Zpět na výpis článků
|

Krása stálezeleného zimostrázu

Otevřít galerii

Právě teď, v průběhu zimních měsíců můžeme nejvíce ocenit krásu stálezelených dřevin. Čestné místo mezi nimi má se svými drobnými lesklými kožovitými lístky buxus neboli zimostráz, lidově také krušpánek.

V našich podmínkách najdeme nejčastěji dva druhy: zimostráz vždyzeleného (Buxus sempervirens) a zimostráz malolistý (Buxus microphylla). Pěstování této stálezelené dřeviny není nikterak složité: vyhovuje mu propustná, lehce vápenitá půda. Krušpánek dobře prosperuje v polostínu, snese i stinné stanoviště. Osluněné místo zvládne, pokud má dostatek zálivky, přímé slunce mu však obvykle způsobí žloutnutí a opad listů.
Možná vás překvapí, že i zimostráz kvete: nenápadné, lehce nažloutlé květy se objevují na přelomu dubna a května, nicméně stejně jako plody – tobolky – jsou opravdu nevýrazné. Pozor, rostlina je jedovatá pro lidi i pro zvířata, obsahuje totiž alkaloidy. Dřevo zimostrázu je velmi tvrdé, často se tedy využívalo například pro výrobu hudebních nástrojů, nebo na jemné řezbářské práce.

Solitéry i živé ploty

Největší výhodou zimostrázu je to, že velmi dobře snáší pravidelný řez. Z pomalu rostoucího zimostrázu lze vytvarovat koule, kužely i další nepravidelné tvary, které můžeme vidět i dnes v mnohých zámeckých parcích.
Buxus je možné  sestřihávat jako nizoučkou obrubu záhonů, ale také jako vysoký, nepropustný živý plot. A kdy zimostráz tvarovat? Nejlépe počátkem května a začátkem června, druhou etapu tvarování je možné provést ještě v červenci. Pro dosažení hustého, kompaktního vzhledu je třeba stříhat pravidelně a intenzivně. Při potřebě většího množství rostlin není problém si buxus jednoduše na jaře namnožit řízkováním.

Zimostráz do nádoby

Tento stálezelený keř velmi dobře roste také v nádobách, a dá se dobře pěstovat například ve formě bonsaje. Ve volné půdě buxus většinou bez problémů přezimuje, v nádobě je ale třeba jej dobře zazimovat: nejlépe postavit do větší nádoby, prostor mezi oběma květináči vyplnit například drceným polystyrenem a rostlinu přemístit na chráněné místo. Co je neméně důležité:  nezapomenout stálezelený krušpánek i přes zimu pravidelně zalévat.

Další články

Všechny články
Budoucnost pokojových rostlin
Okrasné květiny
10. lednaVšichni
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník