Zpět na výpis článků
|

Moringa – vypěstujte si vlastní superpotravinu!

Otevřít galerii

Superpotraviny jsou jedním z hitů naší doby. I když některé se najdou i mezi ovocem a zeleninou pěstovanou běžně v tuzemsku, většina k nám stále přichází z dalekých krajů. Přitom některým se daří i v našich klimatických podmínkách. Na zahrádce si lehce můžete vypěstovat kustovnici čínskou (goji) nebo schizandru (klanoprašku). Jako pokojovou nebo skleníkovou rostlinu můžete zkusit i méně známou moringu.

Rostlina superlativů

Moringa olejodárná (Moringa olifera) je nenápadný strom s oválnými listy podobnými akátu. Patří mezi brukvovité rostliny a je neobyčejně bohatá na důležité živiny, obsahuje více než 90 živin důležitých pro lidské zdraví – vitaminy, minerály, enzymy,  aminokyseliny a antioxidanty a další. Nejvíce jich je v listech, ale ke konzumaci jsou vhodné i květy a semena. Listy lze jíst přímo, přidávat  do salátu a dalších jídel nebo připravovat z nich po usušení čaj.

Moringa ve světě

Moringa je původem z Himalájí, ale postupně se rozšířila do dalších tropických a subtropických zemí Asie, Afriky i Ameriky. Je to nenáročný strom, kterému se daří v suchém a teplém klimatu. Nejlépe mu vyhovuje teplota mezi 25 a 40 °C.  Nesnáší mráz a už při 15°C přestává růst. Zato je imunní vůči škůdcům a nemocem. Roste velmi rychle: v příznivých podmínkách vyroste až 6 metrů za rok a již v prvém roce kvete a produkuje semena. Ve své domovině dorůstá až dvanácti metrů, ale protože se seřezává, bývá menší.

Moringa doma v květináči

Kdo se blíže seznámí s pozitivními účinky moringy na naši výživu a zdraví, i s jejím dalším využitím pro výživu a léčení zvířat i rostlin, určitě zatouží mít ji doma, přesně jako já. I když podmínky u nás nejsou optimální, lze ji pěstovat jako pokojovou rostlinu v domácnosti nebo ve skleníku. Semena se doporučuje nejprve zhruba 48 hodin máčet ve vodě, aby nabobtnala. Potom se zasadí asi 1 cm hluboko do zeminy pro semenáčky smíchané s pískem. Použít  lze i substrát pro kaktusy. K vyklíčení dochází přibližně do 14 dnů, proces ale může trvat i déle. K uvážení stoji i umělé světlo. Nejvhodnější je umístění na okenním parapetu, blízko topení nebo v zimě i nad radiátorem. Květináč lze podložit kouskem polystyrenu obaleným hliníkovou fólii.

Pozor: mladé rostlinky špatně snášejí přesazování, jsou choulostivé a je nutno jim věnovat péči. Ani zalévání se nesmí přehánět: přebytek vody signalizuje žloutnutí listů, vodu zespodu nesnáší vůbec.  Přihnojovat není třeba. Když kmínek dosáhne průměru asi 5 mm a výšky kolem 1 m, rostlina už je dostatečně odolná a leccos přežije. Snese i seříznutí a i když ji v zimě opadá listí a  vypadá jako mrtvá, tak znovu obrazí.

V dobrých podmínkách rostlina již prvním rokem vykvete latami květů bílé krémové barvy, po odkvětu vytváří dlouhé trojhranné lusky se semeny. V horkém létě lze rostliny nechat venku, ne však větrném místě. Stromky moringy nejsou samotáři, je lépe jich mít skupinku.

Věřím, že příznivci zahradničení si pěstování moringy vyzkouší. Se semeny mohu pomoci. Stačí napsat na cizek.v@quick.cz.

Další články

Všechny články