Zpět na výpis článků
|

Podzimní úklid v zahradě? Ne přírodě navzdory...

Otevřít galerii

Čas přípravy na zimu a podzimního úklidu zahrady je pro nás často synonymem každoroční dřiny. Hodně času a práce si přitom můžeme bez problémů ušetřit, stačí respektovat přirozené přírodní děje.

Každoroční rytí

Typickou prací, ze které si na podzim můžeme odnést namožená záda, je rytí. Pokud se však o své záhony dobře staráme, není každoroční rytí nezbytné: jednou za čas je možné jej nahradit například fyzicky mnohem méně náročným kypřením rycími vidlemi. Mnoha půdním organismům navíc tímto méně invazivním postupem prospějeme.

Hrabat či nehrabat?

Dalším příkladem plýtvání časem i energií je každoroční precizní hrabání listí: v horším případě pak tento cenný přírodní materiál navíc končí nacpaný v popelnici. Jsou samozřejmě místa, kde by spadané listí, popřípadě jehličí, být přes zimu rozhodně nemělo, na druhou stranu na vhodných stanovištích poslouží vrstva suchého listí zdravých stromů jako přírodní mulč, který udržuje vláhu a ochrání rostliny před mrazem. Při následném rozkládání navíc vrací zpět do půdy důležité živiny. A tak zatímco na udržovaný trávník vrstva spadaného listí nepatří, hrozil by například vznik plísní, dobře se uplatní pod keři nebo jako pokrytí záhonů s trvalkami či cibulovinami. Nevyužité, žádnou chorobou nenapadené, shrabané listí je pak vhdné využít na běžném kompostu, případně si z něj vyrobit kvalitní listovku.

Větve, dřevo, kameny – úkryt pro živočichy

Záhony pokryté spadaným listím se kromě ochrany rostlin stanou také přirozeným úkrytem pro nejrůznější druhy hmyzu. Podobnou službu udělá i kousek vysoké neposečené trávy v rohu zahrady. V pozapomenutém koutě stranou hlavního pohledu je dobré ponechat menší hromadu dřeva, starých větví, listí, případně i několika kamenů či starých cihel, ve které najdou útočiště i větší živočichové. A pokud budete mít štěstí, třeba se brzy potkáte i s ježkem nebo se slepýšem.

Z podobných důvodů můžeme na zahradě ponechat rovněž starý, už usychající strom, případně alepoň pařez – samozřejmě na místě, kde nebude nikoho ohrožovat. Dutiny poslouží pro hnízdění ptáků, ale ukryje také třeba veverky, rozpraskanou kůru a ztrouchnivělé dřevo zase ocení rozličný hmyz. Starý strom nemusí rušit ani estetický dojem ze zahrady: dá se využít jako opora pro kvetoucí popínavky.

Nečinnost v zahradě nemusí znamenat, že jsme líní zahradníci: v některých případech spíše ukazuje, že se snažíme žít v souladu s přírodou a jejími přirozenými cykly.

Další články

Všechny články
Co do zobáčku aneb sypeme ptáčkům I.
Život v zahradě
15. srpna