Zpět na výpis článků
|

Posezónní péče o rostliny v nádobách

Otevřít galerii

Léto je definitivně za námi. Po velkém zeleném stěhování našly vytrvalé nádobové rostliny pro období nevlídného počasí své místo v suterénech, chladných verandách či nevytápěných mezipatrech. Dopřejme jim během vegetačního klidu tu správnou péči.

Na terase či balkoně pobývá od pozdního jara do konce léta celá řada nádobových rostlin, od mnohých pokojových (letnění prospívá jejich růstu, stávají se vitálnějšími), až po druhy tropické a středomořské. Jde například o buganviley, oleandry, citrusy, mnohé palmy, ale i datlovníky, olivovníky, vavříny, durmany, hořcové stromky a mnohé další. Společné mají jedno: naši studenou a vlhkou zimu by venku v nádobě nepřežily. Jednotné datum pro přesun rostlin do interiéru neexistuje, obecně se doporučuje stěhovat přenosné rostliny v nádobách tehdy, jakmile teploty klesnou na hodnoty kolem 10 ºC a začnou hrozit první ranní mrazíky.


Jak zazimované rostliny ošetřovat

Před zazimováním omezíme zálivku a rostliny už nehnojíme. Důležité je zejména zkontrolovat zdravotní stav rostlin, poškozené, například již namrzlé, nebo chorobou či škůdci napadené rostliny raději nezazimováváme. Abychom předešli budoucím potížím, je možné rostliny rovněž preventivně ošetřit. Rostliny dle potřeby seřízneme, nejlépe zhruba o třetinu až polovinu.
Vhodné stanoviště k přežití zimy je třeba vybírat na míru jednotlivým druhům, obecně se ale dá říci, že za vyhovující se považuje místnost s teplotou kolem 8, maximálně 10 ºC. Měla by být zároveň dostatečně světlá. Rostlinám prospěje také možnost větrání, avšak pozor na průvan, který jim rozhodně nesvědčí. Od podzimu do jara je třeba rostliny průběžně kontrolovat, a přibližně jednou až dvakrát měsíčně zalévat. V žádném případě je není vhodné je v období vegetačního klidu přihnojovat.


Příklady správného zazimování

Oleandr (Nerium) – krátkodobě snese menší mrazy, naší středoevropskou zimu by ale venku nepřežil. Při zazimování mu vyhovují teploty kolem 8 - 10 ºC, nejlépe při umístění na chladné chodbě nebo v zimní zahradě. Pro zálivku použijte odstátou vodu.

Bouganvilea (Bougainvillea) – tato původně jihoamerická rostlina je vyloženě teplomilná, v zimních měsících však potřebuje teplotu mezi 7 - 10 ºC.

Olověnec (Plumbago) – oblíbená modře či bíle kvetoucí rostlina v nádobách výborně prosperuje. Při zazimování by teplota neměla klesnout pod 5 ºC, zálivku razantně omezíme. 

Fuchsie (Fuchsia) – půvabné fuchsie občasnou zimní zálivku naopak potřebují, stejně jako dostatek světla. Vhodná teplota pro jejich zazimování se pohybuje mezi 8 -12 ºC.

Další články

Všechny články
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Hvězda Vánoc
Okrasné květiny
19. prosince
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník
Sněženky ohlašují jaro
Okrasné květiny
31. ledna
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník