Zpět na výpis článků
|

Poslední zahradou bývá hřbitov

Otevřít galerii

Mít upravené hroby nejen o Dušičkách je vizitkou každého z nás, často ovšem zápasíme s časem a především se vzdáleností. Rychle proto mizí hroby se záhony a jejich místo přebírají celokamenné krycí desky. Jak oživit chladný kámen, ale i hrob, kde sezonní výsadba uvadla?

Žardiny Roseta celkem spolehlivě řeší nejčastější problémy, se kterými se potýkáme – zálivka, stabilita nádoby a dobré zázemí pro dlouhodobý růst rostlin. Největším oříškem na hřbitovech bývá zajištění průběžné vláhy. Rosety mají v dolní části věstavěný zásobník na vodu a teprve nad ním leží samostatný prostor na  zeminu. Dnem nádoby stačí před vysazením protáhnout nasákavý knot, který zajistí transport vody ze zásobníku do substrátu. Konstrukci dna ještě doplňují kónické otvory, které zaplníme zeminou a kam záhy prorůstají kořeny. Rostlina si tak sama „dosáhne“ na vláhu. Naopak je-li podzim deštivý, výsadba neshnije: přebytečná voda prostě odteče přepadem.

Kterou nádobu zvolit?

Velikost nádoby volíme dle velikosti hrobu. Horní průměr mají 30 či 40 centimetrů a výšku 15 nebo 20 centimetrů: pro malou tedy potřebujeme nejmenší pěti litrové balení substrátu a pro velkou desetilitrové. Důležité funkční části nádoby ukrývá příjemný elegantní vzhled. Žardiny  jsou z trvanlivého moderního plastu, který díky důmyslnému designu velmi hezky koresponduje s kamenem i kovem. Nabízejí se odstíny antracitová, stříbrná, bronzová a slonová kost. Dno nádoby je po doplnění těžké, stabilitu žardiny zvětšuje i její rozšířený obvod. Na vlastní desku hrobu však kompaktní dno přímo nepřiléhá a ozdobný okraj s mezerami pro vzduch nezanechává na podkladě nevzhledné stopy, jak se často stává u keramických misek nebo i běžných plastových květináčů, které vlhkými černajícími mapami pak náhrobek doslova znehodnotí a většinou nejde zcela vyčistit. 

Kombinace vhodných rostlin

Do menší žardiny  se vejde střední chryzantéma, s ohledem na výšku nádoby ji raději sázíme mírně zešikma. Do velké nádoby lze sesadit chryzantémy dvě nebo po dílčím upravení kořenového balu také jednu velkou. Nepřetržitě půvabné zůstávají smíšené výsadby z jehličnanů, nízkých vždyzelených rostlin a trvalek či trav. Zkuste například společně vysadit nízký půdopokryvný jalovec (Juniperus horizontalis) a stálezelený barevný brslen (Euonymus fortunei). Spolehlivou rostlinou do nádob jsou nyní na podzim také vřesy (Caluna) nebo stálezelená libavka (Gaultheria) s voskovými listy, kterou nyní navíc rozzáří sytě červené bobule. Jestli netrváme na přežití všech rostlin, můžeme použít i nádherný stříbřitý drátovec (Calocephalus), který sice nesnese mráz, ale nadále zůstává krásný, nebo hebe s výrazně tvarovanými větvičkami a o něco choulostivější vřesovec (Erica).  Bílé, růžové nebo purpurové bobule dodá pernettya. V každém případě tyto rostliny zajistí hezký vzhled minimálně do Vánoc. Podle zvolených rostlin nakoupíme substrát – speciální pro azalky a rododendrony, pro okrasné dřeviny nebo zahradnický pro chryzantémy. V žardinách nezklamou ani drobnokvěté macešky, které dobře přezimují a pokračují v kvetení opět na jaře.

Suché aranžmá

Nechceme-li vysazovat, do nádob snadno naaranžujeme chvojí a další suché rostliny s ozdobami. Vytvoříme hezkou alternativu místo věnce. Vodu do zásobníku naléváme až na hrobě, abychom mohli s nádobou snadněji pracovat. Plast si uchovává dílčí pružnost, tak jej mráz neroztrhne a barva dobře odolává zase slunci.
Není tajemstvím, že hezké věci z hřbitovů mizí. Zkuste žardinu Rosetu, naplněnou substrátem a vodou v zásobníku odnést, je to pořádná tíha. Navíc tenký ozdobný okraj se zařezává do rukou a většinou se vodou ještě polijete.

Další články

Všechny články
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Moření cibulí
Okrasné květiny
26. září
Vřesy a vřesovce
Okrasné květiny
15. listopaduZačátecník
Jarní cibuloviny v nádobách
Okrasné květiny
6. září
Posezónní péče o rostliny v nádobách
Okrasné květiny
10. října