Zpět na výpis článků
|

Vůně - prchavý luxus...

Otevřít galerii

Jsou rostliny, jejichž jména jsou odedávna synonymem pro specifickou vůni: namátkou vyberme konvalinky, fialky, jasmín nebo růže. V posledních desetiletích se v rámci šlechtitelského úsilí dařilo zvyšovat odolnost rostlin, přinášet nové barvy, tvary a velikosti, ale na vůni jako by se trochu zapomnělo.

A přitom právě vůně dokáží lépe než cokoliv jiného povzbudit, navodit lepší náladu či spustit příjemnou, dávnou zasutou vzpomínku. Zavřete oči a vdechněte vůni čerstvě posečené trávy, šeříku nebo listů černého rybízu – jako byste znovu šli pro vysvědčení, octli se v prvomájovém průvodu nebo u babičky na zahrádce… Proč tedy příště v zahradnictví nevybírat především nosem a nevysázet si na zahrádce nebo na terase svůj voňavý koutek?

Jak na vonnou zahradu
Klíčový je výběr rostlin: vůní v nejrůznějších odstínech potěší kosatce (Iris), pivoňky (Paeonia), bílé lilie (Lilium), hvozdíky (Dianthus) či popínavé hrachory (Lathyrus). Mnohé rostliny mají svou silnou vůni vepsanou rovněž ve svém názvu: například našimi babičkami oblíbený chejr vonný (Cheiranthus cheiri) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).
Pro vonící rostliny je vhodné vybrat chráněný kout zahrady nebo terasy, nejlépe v bezprostřední blízkosti často využívaného posezení. Dalším vhodným stanovištěm jsou pak místa v blízkosti oken nebo vchodových dveří. Nejjednodušší je začít s aromatickými bylinkami, jakými jsou dobromysl (Origanum), levandule (Lavandula) či tymián (Thymus). Vydatně vonící silice, které tyto rostliny obsahují, se uvolní zejména dotykem či sešlápnutím. Není proto od věci umístit zmíněné rostliny do prostor, kterými se častěji prochází. Při letním večerním posezení potěší svou vůní hlavně rostliny, které lákají převážně noční opylovače: zkuste si zde vysadit  například večernici vonnou (Hesperis matronalis) nebo okrasný tabák (Nicotiana). Ohromný efekt nabízí také vonné dřeviny. Mezi klasiku patří velmi časně kvetoucí lýkovec (Daphne mezereum), šeřík obecný (Syringa vulgaris) či oblíbený pustoryl věncový (Philadelphus coronarius), obvykle v našich končinách nesprávně nazývaný jasmín.
 

Za jakým účelem rostliny voní?
Je prokázáno, že vonné látky slouží rostlinám zejména na obranu proti škůdcům, kvetoucí rostliny pak tyto často velmi složité chemické sloučeniny využívají hlavně k nalákání opylujícího hmyzu. Je zajímavé, že intenzita vydávané vůně se mění také v různých fázích vývoje květu a za různého počasí. Nám lidem působí vůně potěšení, při výběru vonných rostlin je ale dobré si uvědomit, že vnímání vůní je velmi individuální záležitostí. Často to, co jednomu voní, může druhému připadat příliš intenzivní nebo dokonce nesnesitelné a totéž platí i pro naše domácí mazlíčky.

Další články

Všechny články
Vřesy a vřesovce
Okrasné květiny
15. listopaduZačátecník
Příprava na předpěstovávání
Zahrada
2. únoraZačátecník
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Jak správně vysadit růži do nádoby
Okrasné květiny
20. červencePokročilý
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Trávník před zimou: jak se o něj postarat?
Zahrada
7. listopaduZačátecník