Zpět na výpis článků
|

Vyzkoušejte si vypěstovat topinambury

Otevřít galerii

Přemýšlíte o tom, že byste si letos vyzkoušeli vypěstovat něco méně obvyklého? Slunečnice topinambur (Heliantus tuberosus) je výborná volba: je to málo známá zelenina, její pěstování je přiom snadné a využití v kuchyni mnohostranné. Topinambury mají řadu výborných vlastností, pro které bychom je měli konzumovat.

Pěstování a sklizeň

Hlízy sázíme brzy na jaře podobně jako brambory, nemusíme ale provádět hrůbkování. Na půdu a prostředí není topinambur náročný, v kvalitní půdě však můžeme čekat větší úrodu. Sehnat hlízy není úplně jednoduché, lze je nicméně objednat na internetu. Já jsem pár hlíz dostal od pěstitele, který je vyhrabal přímo ze záhonu, kde přečkaly zimu. Topinambury jsou mrazuvzdorné, a pokud není půda příliš zmrzlá, lze je sklízet celou zimu. Nebezpečím pro ně jsou pouze hlodavci. Pár hlíz jsem dokonce zakoupil i v supermarketu v oddělení zeleniny. Hlízy jsem vysadil na nový záhon, který byl odplevelený jen z nejhoršího. V průběhu vegetace jsem se o ně moc nestaral, odstranil jsem jen největší plevel, když rostlinky byly malé a trochu jsem v době největšího srpnového sucha zaléval. Rostliny dosáhly výšky zhruba dvou metrů, ale žlutých květenství podobných slunečnicím se objevilo jen poskrovnu. Hlízy jsem začal sklízet koncem listopadu, kdy nadzemní část už byla povadlá a jejich množstvím jsem byl příjemně překvapen. Některé hlízy byly kulovité, ale většina jich byla tvarů velmi nepravidelných se spoustou výběžků, což znesnadňovalo čištění. Topinambury mají velmi tenkou slupku, a když se vám podaří je dobře očistit, není třeba je loupat.

Skladování

Skladování topinambur je poněkud problematické, protože velmi snadno hnijí a plesniví. Doporučuje se je uchovávat při nízké teplotě 0 – 2 °C a vysoké vlhkosti. Mráz jim nevadí. Ztrátou vody se hlízy srazí a změknou, chuťově se však nezmění. Já je přes zimu skladuji nezabalené na zaskleném balkonu i v lednici. Asi nejlepší variantou je ponechat je v zemi a sklízet je průběžně až do jara.

Jak využít topinambur v kuchyni?

Topinambur lze jíst syrový např. nastrouhaný do salátu nebo pomazánek. Štáva z něho je vynikající. Hlízy lze také vařit, dusit, opékat, smažit nebo grilovat, často se vaří jako brambory v osolené vodě nebo páře. Spoustu skvělých receptů pak lze nalézt na internetu.

Pro diabetiky i celiaky

Topinambur je vhodný pro diabetiky, protože neobsahuje škrob, ale diabeticky vhodný polysacharid inulin, který snižuje hladinu krevního cukru. Inulin podporuje růst příznivých mikroorganismů a zároveň omezuje růst organismů patogenních. Aktivuje rovněž slinivku břišní a zlepšuje činnost trávicí soustavy. Nerozpustnou vlákninu topinamburu tělo nedokáže rozložit, prochází žaludkem a tenkým střevem,  a až v tlustém střevě je bakteriálně fermentována. To může způsobit u některých osob nadýmání.
Topinambur neobsahuje lepek a je proto vhodný i pro celiaky. Dodává tělu energii, podporuje imunitu a vitalitu organismu. Má velmi nízký glykemický index a snižuje hladinu LDL-cholesterolu (tedy „špatného“). Je vhodný pro děti, seniory i rekonvalescenty.

Další články

Všechny články
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Nepostradatelný bez
Okrasné květiny
22. srpnaZačátecník
Vysazujte drobné ovoce
Ovoce a zelenina
18. říjnaZačátecník
Jedlá lesní zahrada I.
Zahrada
27. červenceVšichni
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník