Zpět na výpis článků
|

Čemeřice - zimní růže

Otevřít galerii

Čemeřice (Helleborus sp.), v minulosti běžně pěstované rostliny, se po krátkém výpadku popularity začínají zase vracet na naše zahrady. Kromě pěstování na záhonech se jim dobře daří také ve větších nádobách na terasách a balkonech.

Krásné velké květy čemeřic bývají podle druhu nejčastěji nazelenalé, bílé, růžové a fialové, ale protože se dobře množí semeny, neustále jsou vyšlechťovány nové rostliny neobvyklých barev a tvarů. Mnozí pěstitelé se pak přímo na čemeřice specializují, novinky s velkým nadšením sbírají a mezi sebou je vyměňují.

Bílá čemeřice černá
Nejčastěji se u nás pěstuje čemeřice černá (Helleborus niger), která nás může zmást svými bílými květy: své přízvisko totiž nedostala pro barvu květů, nýbrž pro černou barvu oddenku. Kromě čemeřice černé můžeme v našich zahrádkách najít také čemeřici zelenou nebo nachovou, občas se vyskytne rovněž čemeřice smrdutá či východní a nejrůznější kříženci.

Čemeřice se přirozeně vyskytují v prostředí podrostu světlých, řidších lesů. Nemají rády sucho, nejlépe se jim proto bude dařit v dobře propustné, spíše vlhčí zásadité půdě a pokud možno v polostínu. Při plánování výsadby najděte čemeřicím stanoviště, kde budou moci dlouhodobě růst: tyto vytrvalé rostliny totiž nejsou rády vyrušovány a po přesazení jim trvá několik let, než znovu rozkvetou. Pokud ale najdou místo, kde se jim daří, vydrží čemeřice rozdávat radost téměř bez práce po celá desetiletí. Křehké květy vykvétají v závislosti na tom, jak tuhá je zima, zhruba od prosince až do pozdního jara, často přímo na sněhové pokrývce.

Jedovatá krása
Při manipulaci s čemeřicí bychom měli stále mít na paměti, že jde o rostliny jedovaté a mohou způsobit minimálně alergické projevy. Ne náhodou byly v dávné minulosti žádanou surovinou bab kořenářek a jed (či lék) z čemeřice se používal k nejrůznějším účelům také v dobách antických. Pokud tedy květy používáte k řezu do vázy nebo se snažíte rozmnožit rostlinu dělením trsů, použijte raději rukavice.

Další články

Všechny články
Pěstujeme orchideje doma
Okrasné květiny
17. březnaVšichni
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník