Zpět na výpis článků
|

Něžný symbol Vánoc

Otevřít galerii

Půvabný pokojový brambořík (Cyclamen persicum) vykvétá s příchodem chladných dnů. Již několik generací patří také ke stálicím adventu a vánočních svátků.

Paleta velikostí a barev

Vybereme si rostlinu, které má pod listy uschováno hodně mladých nerozvinutých poupat. Zdravý brambořík má bohatou růžici sytě vybarvených listů, nad které vyčnívají kvítky připomínající malá polorozevřená paraplíčka. Srdcovitý list má charakteristickou kresbu, moderní odrůdy nabízejí také stříbřité či odlišné barevné skvrny. Květy mohou být jasně bílé, pastelově nebo sytě růžové, lososové a v různých odstínech červené až po temně purpurovou. Neschází ani barevný melír, květy s kontrastním okem nebo různě zkadeřenými okraji. Když se k rostlině nakloníme, zacítíme typickou vůni. Velikostí nás určitě neomezí, dostupné jsou rostliny od miniaturních až po obříky.

Udržujeme mírně vlhký substrát

Brambořík vyrůstá z hlízy, která částečně vyčnívá i nad substrát. Nesvědčí mu zbytečné máčení hlízy a spodní části stonků, snadno pak zahnívá. Proto brambořík zaléváme do spodní misky, necháme ho natáhnout vodu, a zbytek vylijeme. Vysazuje se do lehkého substrátu, proto pravidelně kontrolujeme, zda netrpí žízní. Vždy před další zálivkou však prověříme stav substrátu – také přemokřené hnijící bramboříky mají listy nešťastně převisající z květináče a uvadlé květy. Někdy stačí nechat rostlinu lehce proschnout, někde ale hned dojde k rozvoji houbových chorob a musíme rostlinu vyhodit. Při nadměrné zálivce dokonce může uhnít odspodu celá hlíza. Nečekejme od bramboříku, který párkrát důkladně vyschne, zázraky. Poruší se kořeny, ustane násada poupat a část listů uschne. Rosení rostlině neprospívá. 

Se sluníčkem opatrně

Brambořík potřebuje světlé místo, ale nesnese přímý slunečný úpal. Ideální je severní a východní okno, nebo světlá police či stůl. Původně bramboříky milovaly chladné interiéry, soudobé odrůdy prospívají i v běžné pokojové teplotě. Ovšem chladnější přenocování zvyšuje násadu květů i délku kvetení. V době květu hnojíme v zálivce po 14 dnech, nebo použijeme dlouhodobé hnojivo v tyčinkách či granulích.

Brambořík poroste více let

Většina z nás si kupuje nakvétající rostlinu, ovšem lze ji pěstovat i více let. Jak postupně ubývá květů, přestaneme přihnojovat a postupně také snižujeme zálivku, až přestaneme zalévat úplně. Po odkvětu hlíza potřebuje období klidu, necháme všechny listy zaschnout a hlízu odložíme do chladu, ale kde nemrzne. Až nastane čas nového růstu, sama se přihlásí - ve středu se objeví drobné lístky a to je výzva k tomu dát brambořík na světlé místo a začít pravidelně zalévat. V létě lze brambořík letnit na přistíněném místě. Prosluněný horký balkon mu nesvědčí.

Foto: Miroslava Paclová a Syngenta

Další články

Všechny články
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník
Pěstujeme orchideje doma
Okrasné květiny
17. březnaVšichni
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník