Zpět na výpis článků
|

Lednová úroda z okenního parapetu

Otevřít galerii

Co myslíte, je možné si v lednu vypěstovat čerstvou zeleninu? Pokud využijete nejslunnější okenní parapet v bytě, už za pár dní můžete sklízet drobné lístečky zeleniny nebo bylinek. Svým delikátním vzhledem a překvapivě výraznou chutí obohatí jídelníček nejen v zimě.

Nejde o klíčky ani o mladé, plně vyvinuté rostliny: jedná se o zeleninu nebo bylinky sklízené v takovém stadiu růstu, kdy mají plně vyvinuty děložní (nejčastěji okrouhlé) lístky a zároveň se už objevily dva lístky pravé, které se podobají listům dospělé rostliny.

Lístečky do sendvičů či jako přídavek do smoothies

Křehoučké výhonky se přidávají se do salátů, sendvičů, zdobí se jimi nejrůznější pokrmy, v poslední době se přidávají do stále oblíbenějších zeleninových smoothies. Tradičně se tímto způsobem pěstují a konzumují různé druhy listové zeleniny,v pěstitelé a konzumenti však čím dál víc preferují druhy s lehce štiplavým aroma a také se zajímavou barvou: červená řepa, šťovík, citronová či skořicová bazalka, fenykl, špenát, koriandr, roketa, mangold, červené zelí, mizuna či štěrbák, ale také třeba oblíbené ředkvičky. Jemné lístky mají pověst nutričně velmi bohatých potravin, ve skutečnosti jsou však mladé rostlinky bohaté především na enzymy, minerální látky a stopové prvky. Pravidelnou konzumaci vzrostlé zeleniny v plné míře nahradit nemohou, chybí jim totiž větší podíl vlákniny.

Pěstování výhonků

Pro pěstování mladých rostlinek lze využít například kartonová plata od vajíček nebo kelímky od jogurtů. Vybraná nádobka s otvory se naplní zeminou nebo zakoupeným substrátem, vhodným pro výsevy. Některé druhy, například u nás dlouhodobě populární řeřicha setá, bez problémů vyrostou jen na vrstvě navlhčené vaty. Semínka se přikryjí tenkou vrstvou zeminy a zalijí odstátou vodou, kterou se poté každý den rosí. Semínka začínají klíčit už po několika málo dnech a mladé lístky se sklízejí při velikosti kolem tří centimetrů, podle teploty a druhu rostliny zhruba za deset až čtrnáct dní od výsevu. Pokud máte chuť, můžete se do zimního zahradničení na okenním parapetu bez obav pustit třeba hned.

Další články

Všechny články
Voňavé vitaminy z kuchyňské zahrádky
Bylinky
17. březnaVšichni