Zpět na výpis článků
|

Voňavé vitaminy z kuchyňské zahrádky

Otevřít galerii

S přibývajícím světlem nastává ideální čas na pěstování zelených natí. Ty samozřejmě dobře porostou, s výjimkou nejtemnějších měsíců, po celý rok, ale na počátku jara z nich máme největší radost. Kromě obecně známé řeřichy nás určitě nezklame mírně palčivá roketa (rukola), osvědčený kopr, méně známý kerblík nebo aromatický koriandr.

Pěstování bez zeminy

Pro jednorázovou sklizeň nejmladších lístků vystačíme s některým typem výsevných misek, domácími skleníčky nebo jen podmiskami  pod květináče, případně nám poslouží i plastové vaničky od polotovarů.  Do misky dáme na dno asi centimetrovou vrstvičku agroperlitu a překryjeme jej vrstvičkou buničité vaty.  Vše navlhčíme a na povrch vaty rovnoměrně nasypeme semínka.  Pro ranou sklizeň nejmladších částí použijeme  semínka nemořená a neobalovaná, standardní  nebo v bio kvalitě. Dá se pěstovat i na samotné vatě, ale musíme pak pečlivěji kontrolovat vláhu.  Tvořivé zahradnice dokonce úspěšně vyzkoušely sorpční část jednorázových dětských plen.

Pro pěstování natí k okamžité spotřebě nedáváme substrát ani písek, semínka rostou jen chvilku, navíc by nám substrát znečistil mladičké lístky a museli bychom je důkladně proprat. Do substrátu vyséváme až rostliny, které chceme pěstovat déle, ať už pro větší lístky a natě, nebo pro dospělé rostliny.

Po krůčcích od semínka k nati

Klíčení rychleji nastartuje, když misku přikryjeme průhledným poklopem nebo tabulkou čirého skla a dáme na co nejsvětlejší a teplé místo – například na okenní parapet nad topením. Na tabulce se hromadí vlhkost, denně ji otíráme a také necháme výsev trochu vyvětrat. U skleníčků a klíčících sad misek se o to postará větrací otvor. Výsevy pravidelně každý den lehce a rovnoměrně, po celé ploše, rosíme střičkou.  Záhy začnou semena klíčit a rychle přirůstají. V tu dobu již odstraníme zakrytí (ponecháme je u domácích skleníčků, kde nastavíme větrání). Rostlinky necháme dorůst do výšky 2-4 cm a pak je sestřihneme. Stříháme těsně nad vatou, takže máme čisté natě, které můžeme hned použít.

Sluníčka méně, vláhy dostatek

Dbáme, aby nám rostlinná mláďátka nesežehlo ostré sluníčko dopadající přes okno. Zajišťujeme výsevům stálou vláhu, kdy je podklad průběžně mírně vlhký, ale nesmí být rozmočený. Jinak nemáme žádný další úkol. Počkáme, až rostlinky vyrostou na požadovanou výšku a sklidíme.

Zelené natě použijeme do másla a pomazánek, polévek, na ochucení salátů, brambor, vaječných jídel, a do dresinků.  Určitě najdeme i další chutné tipy.  Samozřejmě z prvního kopru bude fantastická aromatická omáčka nebo skvělá kulajda.

Další články

Všechny články
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Když děti zahradničí
Zahrada
1. červnaVšichni
Repelentní rostliny
Zahrada
2. červnaVšichni
Bylinky na grilování
Bylinky
20. červnaVšichni