Zpět na výpis článků
|

Máme u domku zahradní ráj

Otevřít galerii

Manželé Hana a Jan Čechovi z Drnovic u Vyškova mají zatím nejvíce hlasů u své fotografie v soutěži Kvete celé Česko. Proto jsme se rozhodli je vyzpovídat. Do soutěže můžete posílat snímky až do 15. června. Čechovi nám svou rozkvetlou zahradu přiblížili dalšími fotkami a vyprávěním o ní.

Máte okolo domu opravdu rozkvetlou zahradu. Jak dlouho se tomu věnujete?

Květiny máme víc než patnáct let. Zahrádka je menší, upravujeme ji tak, aby působila jako větší a rozmanitější. Už od roku 1992 jsem doma jako pečovatel, protože manželka je na vozíku. Aby měla zpestření, tak jsme postupně ze zeleninové zahrádky udělali květinovou. Inspirovali jsme se pořadem o nejkrásnější hessenské zahradě, který jsme jednou viděli na německé TV stanici. U nás byl člověk zvyklý maximálně na kytky před domem a nás to tak strhlo, že jsme se pokusili udělat malý ráj i u nás doma.

Na co jste ve vaší kvetoucí zahradě nejvíce pyšní?

Pyšní jsme na každou rostlinu, která se ujme. Na fotografii, kterou jsme dali do soutěže, je vidět andělská trumpeta (Datura). První rostlinku jsem dostal od mamky a do takové velikosti vyrostla za tři roky. Vypěstoval jsem z ní stromek asi 2 až 2,5 metrů vysoký. Na zimu se musí razantně zkrátit a dát do chladné místnosti na přezimování. Datura je náročná na vodu a hnojivo, pak se odvděčí. Od večera do rána rozvoní celý dvůr.

Kdo vás to učil?

Už moje máma milovala být obklopená květinami. Já jsem jí rád pomáhal na zahrádce, napodoboval jsem ji a vytvářel jsem si malé zahrádky z kytek. Jako dospělý jsem pěstoval pokojovky. Teď už na ně nezbývá čas, protože jenom přezimujících květináčů mám kolem sedmdesáti kusů a o ty je také třeba se starat.

Měli jste někdy nějakou potíž?

Měli jsme trable se žížalami v květináčích, okusovaly kořínky. Zjistil jsem, že i v koupeném substrátu můžou být zárodky. Přišli jsme na to, že proti žížalám v květináči je asi nejlepší měnit substrát už začátkem roku.

Ladíte květiny tak, aby šly k sobě barevně?

Zahradu celou obstarávám já, ale kam co zasadit rozhodujeme se ženou společně. Taky se stává, že některá rostlina se stěhuje i několikrát, než máme pocit, že je na správném místě. Nejhezčí na tom je, že zahrada se každý rok trochu změní, protože občas nějaká květina odejde, nějaká se rozroste, a tak se musí dosazovat a rozsazovat… Je to nekonečný příběh.

Můžete si dovolit odjet na dovolenou a opustit takové množství květin?

Odjet můžeme, ale jen na den až dva. O zahradu se v té době stará dcera. Když žila s námi, tak občas na zahradě pomáhala, ale moc ji to nebavilo. Od té doby, co se vdala, se ukazuje, že přece jen jsme do ní vložili nějaký zárodek lásky k pěstování rostlin, protože začala pěstovat kytky na terase. Doufáme, že po nás zahradu jednou převezme.

Nechodí k vám lidé z okolí na zahradní návštěvu, jako se chodí do botanické zahrady?

Občas se někdo zastaví a občas vyhrajeme fotografickou soutěž. V obecní soutěži Nejkrásnější zahrádka jsme se umístili na prvním místě, v magazínu Doma jsme získali v celostátním kole druhé místo, jinak máme každoročně snímek v časopise Naše zahrádka. Na FB jsem založil květinovou skupinu Zahrádky-květiny-inspirace, která má už nyní přes 14.000 členů. Kdo jede náhodou kolem, tak se zastaví, jinak chodí lidé z Drnovic i z okolí.

Jak jste se dozvěděli o soutěži Kvete celé Česko?

Z facebooku. Sledujeme komunitní FB Pěstujeme doma a známe Plastii. Doma používáme závěsné dvoubarevné samozavlažovací květináče Mareta, jsou na fuchsie výborné. 

Říká se, že květinám se daří tam, kde si s nimi povídají. Prozraďte nám, jak si s nimi povídáte...

Myslím, že květiny mě mají rády, protože, když zapíchnu klacek do země, tak se zazelená :-).

 

Až do 15. června máte možnost zúčastnit se soutěže Kvete celé Česko. Vyfoťte a nahrajte fotografii vzrostlé rostliny v jakémkoli truhlíku nebo květináči. Podpoříte svůj region a budete hrát o hodnotné ceny. Více sledujte na webu Kvete celé Česko a hlasujte pro nejlepší rozkvetlou zahradu.
http://www.kvetecelecesko.cz/

proklik na FB skupinu Zahrádky-květiny-inspirace
https://www.facebook.com/groups/447661875396240/

další možný proklik na video s hessenskou zahradou
https://www.youtube.com/watch?v=8Wj4hemyQ-w&feature=em-share_video_user

Další články

Všechny články
Podzimní jarmark Plastia
Filozofie pěstování
19. záříVšichni
Co se spadaným listím? Vyrobte si listovku!
Filozofie pěstování
8. listopaduZačátecník
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Povídání o kompostování 17. 10. 2016 v Praze
Filozofie pěstování
22. záříVšichni
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Můj kompost
Zahrada
11. červenceVšichni