Zpět na výpis článků
|

Vyberte si správně osivo na příští sezonu

Otevřít galerii

Venku je ještě mráz a sníh, zahradníci už ale v hobby marketech bloumají kolem polic s osivem a představují si rozkvetlé záhony nastávající sezóny.

Znáte to: ačkoliv si předem připravíte stručný a přehledný seznam, většinou odejdete z obchodu se záplavou papírových sáčků plných budoucích bylinek, květin a zeleniny. Je jich tolik, že je na jaře ani nestačíte všechny rozbalit a použít.

Jak si osivo správně vybrat?

Nejdůležitější je, zkontrolovat stáří osiva. Klíčivost, tedy schopnost semínek vyrůst ve správně vyvinuté, zdravé rostliny, totiž u většiny druhů časem dramaticky klesá. Semínka kmínu nebo pažitky si například udržují klíčivost jen rok či dva, naproti tomu tykev či okurka dobře vzejdou i ze semínek zapomenutých v příborníku: neztrácí totiž schopnost klíčit pět, osm i více let. V každém případě je vždy nejlepší koupit si to nejčerstvější možné balení a nehromadit osivo do zásoby.

F1 neboli hybridní osivo

Na některých sáčcích se semínky můžete nalézt kromě jejich stáří a detailního návodu na pěstování také označení F1 neboli hybrid. Co to označení říká? Jde o semena, získaná při křížení dvou čistých rodičovských linií: nově vzniklá rostlina má tak skvělé vlastnosti. Problém může nastat, pokud si budete z rostlin chtít v létě sebrat uzrálá semínka a znovu je napřesrok použít. Výborné vlastnosti se u další generace nemusí opakovat, bývá co do kvality rostlin velmi nevyvážená. Chystáte-li se tedy na sběr semínek, hybridní osivo si nekupujte.

Co znamená, že je osivo bio?

Také v současnosti oblíbené slovo „bio“ si vzhledem k rostoucímu zájmu o přírodě blízké způsoby zahradničení můžeme na sáčcích s osivem přečíst stále častěji. Co to v tomto případě znamená? Toto označení garantuje, že nakupovaná semínka nebyla nikterak chemicky ošetřena v průběhu pěstování, ani při sklizni či následném zpracování.

Další články

Všechny články
Semínka starých a krajových odrůd
Zahrada
16. ledna
Podzimní jarmark Plastia
Filozofie pěstování
19. záříVšichni
Zahradníci na cestách
Zahrada
23. ledna
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni