Zpět na výpis článků
|

Zimní zahrada jako potěšení po celý rok

Otevřít galerii

Rozšiřuje obytný prostor a současně nabízí zázemí buď pro rostliny – toto je tradiční využití, nebo může sloužit i jiným účelům, zpravidla relaxačním aktivitám. V každém případě vám však zimní zahrada bude dělat radost po celý rok.

Velikost zimní zahrady závisí na vašich prostorových možnostech. V optimálním případě se buduje společně s domem, může se však samozřejmě realizovat i dodatečně. A pokud nemáte dům, ale disponujete balkonem či lodžií u bytu, vězte, že i tato místa lze v zimní zahradu proměnit.

Zázemí pro rostliny

Rostliny volte s ohledem na jejich pěstební nároky a dobu květu, aby na ně byl pěkný pohled po delší čas. Pokud půjde o nevytápěnou zimní zahradu, sem se skvěle hodí druhy, které jinak přes léto dáváte ven: například citrusy, ibišky, agáve a podobně. Vytápěná zimní zahrada je vlastně pokračováním obytného prostoru, jen s tím rozdílem, že nabízí více světla a vyšší vzdušnou vlhkost. Zde můžou pobývat mnohé známé pokojové rostliny jako fíkusy, monstery, orchideje a další. A kdyby se vám nepodařilo dosáhnout optimálních světelných a tepelných podmínek, i tak vás budou těšit například fuchsie nebo bramboříky.

Místo pro život

Moderní pojetí zimní zahrady je trochu jiné. Lidé ji mnohdy proměňují v další místnost, sloužící například pro posezení s přáteli, partičku šachů nebo souboj nad kulečníkovým stolem. Poměrně běžně se stává útočištěm pro saunu, páru či vířivku nebo rovnou bazén. Právě možnost celoročního koupání bez ohledu na počasí je velice příjemná. Kromě jiného pak však budete muset řešit optimální odvětrání, protože bazén v uzavřeném prostoru přispívá ke zvýšené vlhkosti vzduchu.

Na co pozor?

Největší devizou zimní zahrady je její prosvětlenost, díky níž máte pocit bližšího kontaktu s přírodou či okolním světem. Volba vhodného zasklení a rovněž konstrukce je nedílným předpokladem úspěchu. A neméně zásadní je také její orientace: například zahrada směrem na jih bude po mnoho měsíců nádherně osluněná, v horkém létě však bude nutné zastínění. Severní směr s sebou přináší více chladu a stínu přes den. Zimní zahrada směrem na západ bude krásně vyhřátá od slunce hlavně odpoledne a večer, kdežto východní orientace slibuje totéž ráno a dopoledne.

Další články

Všechny články
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Tradice barborek: „oprašte“ milý zvyk!
Život v zahradě
1. prosinceZačátecník