Zpět na výpis článků
|

Budoucnost pokojových rostlin

Otevřít galerii

Úterý 22. listopadu patřilo pokojovým rostlinám. V Praze se pod záštitou společnosti Plastia a pod vedením interiérové designérky Ivy Bastlové konal workshop s odborníky v dané oblasti. Téma bylo jasné: jak se v pěstování pokojových rostlin objevují nejnovější trendy?

Německá studie Passport (Euromonitor International) říká, že prodej pokojových rostlin na německém trhu do roku 2020 vzrost o téměř 3 %. Spolu s rostlinami vzroste i prodej truhlíků, květináčů a dalších pěstebních nádob, a to až o 6 %.

Záhonové rostliny a semena budou dle předpokladů zažívat nárůst jen o zhruba jedno až dvě procenta a dřeviny naopak pokles. Je zřejmé, že v Německu zažívá pěstování v nádobách v současnosti rozkvět. Vzhledem k některým podobnostem s našimi sousedy můžeme předpokládat, že situace bude podobná také v tuzemsku.

Proč tomu tak je, ozřejmují následující trendy:

- Do měst se stěhuje stále víc lidí
- Lidé častěji pracují doma a chtějí pobývat v příjemnějším prostředí
- Rostliny se stávají součástí designových trendů v bytových interiérech
- Stoupá zájem o zdravější životní styl a lokální potraviny

Rostlina jako protiklad technologií

Pokojové rostliny pro současného bytového zahradníka by měly být především nenáročné, s jednoduchou údržbou. Obývané byty jsou stále menší, ani rostliny by neměly zabírat příliš prostoru. Rostliny v domácnosti začínáme chápat jako vyvážení přetechnizovaného světa, jistý příklon zpět k přírodě, a i když v malém měřítku, tak rovněž k půdě a k pěstování. V souvislosti s boomem kulinářství se pak stává radostí vypěstovat si vlastní jedlé nebo léčivé rostliny a bylinky.

Co tedy můžeme v blízké budoucnosti očekávat?

Rostliny budou stále více vnímány jako součást designu nejen našich domácností, ale také firemního prostředí, populární budou nové formy zeleně, například pohyblivé zelené stěny do velkých, otevřených prostor. Své místo si ale udrží i klasické rostliny v květináčích. Pojďme se jim v letošním roce věnovat s co možná největší radostí a s láskou.

Další články

Všechny články
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník
Krása stálezeleného zimostrázu
Okrasné květiny
6. prosinceZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník