Zpět na výpis článků
|

Bylinky na grilování

Otevřít galerii

V truhlíku lze pěstovat rozmanité koření, ale v čase letních setkání určitě uvítáme truhlík grilovací. A také může být hezkým dárkem přátelům!

Truhlík nám umožňuje zahradničit přímo na kuchyňském parapetu, ale určitě bylinkám prospěje, když budou růst na venkovní straně okna nebo na balkoně či terase.

Plast nebo keramika?
To záleží na vkusu a péči, tradiční keramické truhlíky musíme častěji zalévat. Také jsou těžší a kratší, abychom se zásobili všemi potřebnými bylinkami, většinou jich potřebujeme několik. Plastové truhlíky jsou delší, pro kulinářskou zahrádku nám většinou postačí 80 cm. Vybíráme ale vždy truhlíky širší a vyšší jak 15 cm. Pro bylinky se skvěle osvědčily i truhlíky samozavlažovací. Keramický truhlík musí mít odtokové otvory a dno vysypeme drenáží.  Teprve na ni dáváme substrát. U samozavlažovacího vrstvíme substrát již rovnou na perforované dno truhlíku (drenáž nepotřebuje). Tento truhlík také skýtá rostlinám největší pěstební prostor.

Jaký substrát připravit?
Nejlepší je mírně vylehčený vzdušný substrát, nebojte se do komerčního bylinkového substrátu ještě přidat trochu písku nebo drobných kamínků, případně perlitu, nebo si nechte substrát připravit u zahradníka. Naplňte truhlík 2-3 cm pod okraj, nikoliv až po vrch.

Jaké rostliny budeme pěstovat?
Grilovat budeme hned, tak si opatříme mohutné mladé rostliny.  Jen ti, kteří si chtějí více  pohrát s pěstováním, mohou začít také s malými sazenicemi (ty však radikálně neseřezáváme). Pořiďte se pořádné trsy u zahradníka nebo v zahradnickém centru, ne rychlené bylinky ze supermarketů. V grilovacím truhlíku určitě nesmí scházet rozmarýn a šalvěj, máme-li dost místa, přidáme si různě zbarvené šalvěje. Hodí se také tymián a drobnolistá hustá dobromysl (oregano), případně různé odrůdy obou. Do příloh k masu určitě užijeme pažitku a kdo má rád maso nakládá, nezapomene ani na vavřín (bobkový list). 

Výsadbu zvládneme
Pět základních sazenic se nám právě dobře vejde do truhlíku dlouhého 60 cm. Pořadí výsadby je libovolné, snažte se však, aby truhlík také hezky vypadal. Opatrně bylinky vyklepněte z pěstebního květináče, neporušte kořenový bal. Kořeny dobře hluboko zasaďte do substrátu, nať nezahrňte příliš vysoko. Substrát kolem každé sazeničky pořádně utlačte.
Po výsadbě rostlinky vždy ihned zalijeme. Do samozavlažovacího truhlíku doplníme také vodu do zásobníku. Běžné nádoby opatříme podmiskou.

Péče o bylinky
Můžeme seřezávat postupně celé snítky, ale vždy necháme aspoň drobné strniště (3-4 cm). Také můžeme po celé rostlině (kromě pažitky, kterou seřezáváme) zaštípnout konečky. Jednou za dva týdny rostlinky střídmě přihnojíme v zálivce ekologickým hnojivem na bylinky. Pokud grilujeme často, pořídíme si raději truhlíky dva. Zatímco jeden dorůstá, druhý „obíráme“. Žádné z uvedených bylinek nevyhovuje přemokření, ovšem na zálivku nezapomeňte!

Autor: Mirka Paclová

Další články

Všechny články
Když děti zahradničí
Zahrada
1. červnaVšichni
Repelentní rostliny
Zahrada
2. červnaVšichni
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni