Zpět na výpis článků
|

Když děti zahradničí

Otevřít galerii

Nechte děti, ať si pořádně umažou ruce. Nepotřebují žádné speciální náčiní, stačí jim vyhradit kousek záhonu nebo nádobu a nechat je, ať popustí uzdu své fantazii. Pozorovat, jak rostliny rostou, kvetou a plodí je úžasná zábava, která se navíc odehrává na čerstvém vzduchu.

Děti si můžou vypěstovat vlastní dýni k podzimnímu vydlabání, zasadit do květináče rostlinku jako dárek pro kamarády nebo rodinné příslušníky, společně sklizená zelenina a bylinky se dají využít v kuchyni. Divili byste se, kolik dětí dnes neví, odkud se vzala v obchodě zakoupená mrkev nebo brokolice. Nehledě na další aspekty, které pěstování rostlin provází – malí pěstitelé jsou nadšení z hmyzích návštěvníků nebo třeba z žížal v žížalím kompostéru. Zahradničení jim pomáhá otevírat zcela nový, dobrodružný svět.

Řekněte ne sterilním trávníkům
Děti mají rády rozmanitost. Nebojte se vpustit do své zahrady trochu života a založit třeba malou kvetoucí louku, místo thují a jalovců vysaďte třešeň nebo meruňku: ta trocha listí a spadaných plodů za dětské nadšení ze sklizně sladkých plodů rozhodně stojí. Hlavu si lámat nemusíte ani s herními prvky, malí průzkumníci stejně nejvíc ocení obyčejné křoví nebo jednoduchou, na větvi připevněnou obyčejnou houpačku.
A jak začít? Malého pěstitele nejlépe navnadíte, pokud mu vyhradíte samostatný záhonek na dobře přístupném, osluněném místě, radost udělá i malá zahrádka v květináči. Odolejte pokušení do zahradničení zasahovat, děti rády experimentují a ocení, pokud si budou moci dělat věci po svém.
 

Tipy pro zahradničení s dětmi:
- Vyberte rychle klíčící semínka (ředkvička, řeřicha), děti bývají netrpělivé a chtějí výsledky své práce vidět co nejdříve
- Nejmenším dětským ručičkám se dobře pracuje se semínky větších rozměrů (dýně, hrášek)
- Nejlepší motivací pro malé zahradníky je rostlinka, která něčím zaujme: může to být zvláštní vůní (meduňka, máta), neobvyklou velikostí (slunečnice), plody zajímavých chutí (měsíční jahůdky nebo cukrový hrášek) nebo třeba jedlými květy (brutnák, měsíček, lichořeřišnice)
- Pokročilejším zahradníčkům pořiďte vlastní malé náčiní
- Buďte trpěliví a hlavně, nechte děti se při rýpání v zemi pořádně zmáčet a zašpinit

Potenciální nebezpečí
I na zahradě se vyskytují pro děti potenciálně nebezpečně prvky: nejrizikovější jsou bazény a další vodní plochy, které je nutné spolehlivě zabezpečit. Stejně tak s opatrností je dobré používat chemické látky, totéž platí pro jejich uskladnění mimo dosah dětských rukou. Je také dobré si uvědomit, že mnohé běžně pěstované rostliny jsou jedovaté, pokud je tedy chceme nadále pěstovat, měli bychom věnovat dětem čas a naučit je potenciálně nebezpečné rostliny na zahradě rozeznávat. Tyto znalosti se jim ostatně hodit i ve volné přírodě.

 

Další články

Všechny články
Vřesy a vřesovce
Okrasné květiny
15. listopaduZačátecník
Příprava na předpěstovávání
Zahrada
2. únoraZačátecník
Vysazujte drobné ovoce
Ovoce a zelenina
18. říjnaZačátecník
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Trávník před zimou: jak se o něj postarat?
Zahrada
7. listopaduZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni