Zpět na výpis článků
|

Tip na osázení severního okna

Otevřít galerii

Rádi byste na okenním parapetu pěstovali okrasné nebo jedlé rostliny, bohužel ale máte k dispozici pouze stanoviště orientované na sever? Ačkoliv to není pro zahradničení v nádobách zrovna ideální umístění, rozhodně není třeba se zeleně vzdávat.

Důležitý je výběr nádoby: nároky na každodenní péči sníží použití samozavlažovací nádoby, v našem případě jde o antracitově šedý truhlík s hladkým povrchem Bergamot. Větrací šachty umožňují odtok přebytečné vody a zajistí trvalý přísun vzduchu, kořenům pěstovaných rostlin tak nehrozí uhnívání.

Výběr rostlin

Pro zdárný růst rostlin je klíčový především jejich výběr: i ve stinném nebo severně orientovaném prostoru se truhlíky mohou zelenat a bohatě kvést po celou sezonu.

My jsme vysadili následující rostliny:

Převislé hlíznaté begonie (Begonia tuberhybrida ´Pendula´) stín vysloveně milují a dokáží jej rozsvítit svými křehkými květy. Je však třeba je chránit před silnějším větrem, který by stonky v plném květu mohl lehce polámat.

Fuchsie (Fuchsia) jsou další rostliny vhodné do stínu a polostínu, kde neúnavně kvetou delikátními kvítky připomínající lampionky. Na výběr jsou fuchsie v několika variantách: vzpřímené, polopřevislé i převislé, lze je také tvarovat jako stromky.

Rovněž meduňka lékařská (Melissa officinalis) zvládne polostín. Tato oblíbená aromatická bylinka obsahující citrusovou silici se přes léto stane vítaným zdrojem příjemně vonných lístků do salátů, čajů i osvěžujících studených nápojů. Meduňka se od nepaměti využívala jako prostředek proti neklidu a nespavosti, a je bezpečná také pro děti.

Svěží zelenou barvu dodají nádobě kulaté lístky lichořeřišnice nízké (Tropaeolum nanum). Jde o kompaktní formou známější plazivé lichořeřišnice větší, která se hodí pro truhlíky i závěsné nádoby. Ač lichořeřišnice preferují spíše osluněné stanoviště, kde znatelně více kvetou, zvládnou i umístění v polostínu.

Jedlý bonus

Takto osazený truhlík má kromě okrasné funkce ještě jednu výhodu: veškeré zde použité rostliny jsou jedlé. Možná jste nevěděli, že české jméno pro begonii zní „kysala“. Toto označení si rostlina zasloužila pro svou zajímavou, ovocně kyselou chuť připomínající citron nebo šťovík. Jedlý je také půvabný květ fuchsie s lehkou jablečnou chutí. Rovněž barevné květy s typickou ostruhou i listy lichořeřišnic jsou jedlé a navíc i mají antibakteriální účinky. Oplývají ostřejší, lehce kořeněnou příchutí a na talíři se skvěle vyjímají. Mladé plody lichořeřišnic se nakládají do nálevů na způsob kaparů.

Pozor: pokud chcete své rostliny konzumovat, je třeba vyloučit jejich chemické ošetřování a dát přednost použití přírodních hnojiv.

Autor: Anita Blahušová

Další články

Všechny články
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Jak správně vysadit růži do nádoby
Okrasné květiny
20. červencePokročilý
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Vřesy a vřesovce
Okrasné květiny
15. listopaduZačátecník
Vysazujte drobné ovoce
Ovoce a zelenina
18. říjnaZačátecník