Ještě nedávno byl pro většinu z nás živý plot synonymem pro přísně sestříhané ohrazení pravidelných tvarů, s rostoucím zájmem o přírodněji pojaté zahrady se ale do popředí dostávají také živé ploty volněji rostoucí. Tyto ploty se mění spolu s ročním obdobím a co víc: živý plot může být také jedlý.
Které keře vybrat?
V první řadě je třeba říci, že dřeviny, které v našich podmínkách při vysazení jedlých živých plotů využíváme, jsou dřevinami opadavými. Skutečně trnité a nepropustné bariéry vytvoří rakytník řešetlákovitý (Hippophae rhanmoides) nebo růže šípková (Rosa canina). Tuzemské druhy v jedlých živých plotech zastupuje například dřín obecný (Cornus mas), dřišťál obecný (Berberis vulgaris) nebo bez černý (Sambucus nigra), vysadit se dá také dnes znovuobjevená moruše: bílá (Morus alba) i černá (Morus nigra). Půvab květů i velkých šípků dodá plotu růže svraskalá (Rosa rugosa). Mezi oblíbené dřeviny pro živé ploty se řadí rovněž americké muchovníky – obzvlášť muchovník kanadský (Amelanchier canadensis) a muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) či temnoplodec černý (Aronia melanocarpa).
Proměnlivá krása
Jedlý živý plot sice zabírá více prostoru, ve většině zahrad zato vypadá velmi přirozeně. Navíc není jednotvárný: mnohé dřeviny už od brzkého předjaří kvetou, následně plodí a na podzim překrásně zbarvují listy. Atmosféra zahrady se tak v průběhu roku stále mění. Keře se navíc postupem času stanou útočištěm i jídelnou pro nejrůznější zahradní živočichy.
Volně rostoucí, případně jen minimálně stříhaný živý plot se rozroste do šířky nejméně dvou metrů, vše závisí na zvoleném druhu. Na deset až patnáct metrů je třeba počítat zhruba s deseti sazenicemi. Ty je pak nejlepší vysadit nejpozději do začátku listopadu, aby měly rostliny dost času na zakořenění před příchodem prvních mrazů. Následná údržba není náročná: volně rostoucí živé ploty se pouze průběžně zmlazují seřezáváním starých výhonů. Kdo však dává přednost stříhaným formám, může většomi zmíněných dřevin dle potřeby tvarovat.