Zpět na výpis článků
|

Plastia získala ocenění Red Dot Award: Product Design 2017

Otevřít galerii

Společnost Plastia, ryze český výrobce plastových výrobků pro domov a zahradu, získal za vermikompostér Urbalive nejprestižnější ocenění v produktovém designu Red Dot Award: Product Design 2017.

Design pro člověka i přírodu

Moderní podoba vermikompostéru Urbalive pochází z dílny předního českého architekta a designéra, profesora Jiřího Pelcla, který jej navrhl nejen jako praktického pomocníka v domácnosti, který dokáže za pomoci žížal přeměnit rostlinné zbytky na kvalitní hnojivo, ale také jako stylový doplněk. „Málokdy se stává, aby designér měl příležitost navrhnout produkt, který je prospěšný jak pro člověka, tak pro zvíře a zároveň pro přírodu,“ říká Pelcl. „Vyvíjet a vyrábět věci, jako je vermikompostér Urbalive, dává našemu podnikání smysl,“ doplňuje Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka společnosti Plastia, a samotné ocenění komentuje slovy: „Z ocenění máme obrovskou radost. Obstáli jsme v konkurenci velkých firem, porota hodnotila návrhy z 54 zemí světa,“ komentuje ocenění Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka společnosti Plastia. Cena Red Dot se udílí už od roku 1955 a oceňuje výjimečná díla z oblasti produktového a průmyslového designu.

 

Designový vermikompostér

„Urbalive je první vermikompostér na světě vytvořený s důrazem na estetiku, čímž posunuje celý obor do zcela nového rozměru. Najednou je zajímavý i pro lidi, které předtím odrazoval nevábný vzhled. Tento výrobek je symbolem změny,“ říká Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka společnosti Plastia. Příběh vzniku vermikompostéru je velmi zajímavý. Plastia původně oslovila předního českého architekta a designéra prof. ak. arch. Jiřího Pelcla, dr. h. c., za účelem spolupráce na nové nábytkové řadě. Tak vznikl návrh taburetu s úložným prostorem vyrobený z kombinace plastu a dřeva. Jeho vzhled inspiroval Plastii k naplnění myšlenky o designovém kompostéru. Za tímto účelem se spojil se společensky prospěšným podnikem Kokoza, který se zabývá propagací kompostování a pěstování ve městě. Pelcl na základě cenných rad Kokozy taburet upravil a na svět přišly hned dva výrobky – vermikompostér a pěstební nádoba Urbalive.


Žížalí pomoc

Vermikompostér Urbalive je nádoba určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu za pomoci kalifornských žížal. Lze ji použít v domácnostech, školních třídách nebo v kancelářích. Je vyroben tak, aby bylo kompostování při dodržování několika pravidel bezproblémové a jeho údržba i čištění snadné. Skládá se z kompostovacích pater, kde pracují žížaly, čímž vzniká vermikompost, a nádoby, kam odtéká žížalí čaj. Vermikompost i žížalí čaj obsahují vysoké množství živin a enzymů, které pomáhají rostlinám růst a udržovat je odolné vůči nemocem a škůdcům.

 

www.urbalive.cz

 

Další články

Všechny články
Co se spadaným listím? Vyrobte si listovku!
Filozofie pěstování
8. listopaduZačátecník
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Můj kompost
Zahrada
11. červenceVšichni
Jak jsme si pořídili vermikompostér aneb naše zkušenosti s žížalami
Filozofie pěstování
9. červnaVšichni