Zpět na výpis článků
|

Svět pod našima nohama

Otevřít galerii

Půda: něco, co pokládáme za samozřejmou součást našich polí a zahrad. Rozhodně nejde jen o bahno, které nám špiní boty – pod zemí existuje svět sám pro sebe, ve kterém se odehrává spoustu  nesmírně zajímavých procesů.

Terminologie bývá někdy matoucí, vysvětleme si tedy nejprve, jaký je ze zahradnického hlediska vlastně rozdíl mezi zeminou, půdou a substrátem:

Pěstebním substrátem, který kupujeme ve specializovaných obchodech, anebo si jej sami mícháme doma, míníme směs, kterou pro pěstování rostlin vytvořil člověk. Půda jako svrchní část zemské kůry je přírodní útvar: jde o směs, vzniklou rozpadem povrchových hornin, obsahující organické látky z odumřelých organismů, ale také vodu a vzduch. Půda je součástí svého podloží, pokud ji od něho oddělíme, stává se z ní zemina. Často používaný výraz hlína v zahradnické terminologii nemá místo: geologové jako o hlíně mluví o soudržné zemině, složené z částic menších než dva milimetry, hlína je také označení pro materiál určený na výrobu cihel nebo keramiky.

Ornice je poklad

Ornici, tedy nejsvrchnější vrstvu půdy, lidstvo cíleně obdělává už přes deset tisíc let. Pro zahradníky je kvalita této vrstvy klíčová, rozhoduje totiž o správném růstu rostlin. Jde o opravdový poklad, vždyť jediný centimetr úrodné ornice vzniká v našich středoevropských podmínkách i více než stovku let. Zdánlivě neživá směs pod našima nohama ve skutečnosti kypí životem a nepřetržitě v ní pracuje obrovské množství organismů rozličných velikostí, od krtků a hrabošů, až po okem neviditelné houby a bakterie (v jednom gramu půdy jich můžeme najít miliony). Pro soubor všech organismů, které se vyskytují v půdě, existuje souhrnný termín: edafon. Ve zdravém prostředí pak spolu kořeny rostlin, půdní mikroorganismy a živočichové dokáží velmi těsně a překvapivě efektivně spolupracovat.

Chraňme svou půdu

Člověk půdu svou činností znečišťuje a vyčerpává, zároveň ji neustále zabírá a stále větší plochu zastavuje. Při pěstování rostlin a následné sklizni odebírá část biomasy, která by se za jiných podmínek znovu rozložila a vrátila do přirozeného koloběhu. Snažme se být ke své půdě šetrní: pomůžeme tak milionům organismů, které pod povrchem tiše a neúnavně pracují v náš prospěch. Zájem máme přece společný: aby naše půda byla co nejúrodnější.

Další články

Všechny články
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Podzimní jarmark Plastia
Filozofie pěstování
19. záříVšichni
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Naložte si vlastní zelí
Filozofie pěstování
1. listopaduZačátecník
Plastia získala ocenění Red Dot Award: Product Design 2017
Greenloop
27. dubnaVšichni
Co se spadaným listím? Vyrobte si listovku!
Filozofie pěstování
8. listopaduZačátecník