Zpět na výpis článků
|

Vřesy a vřesovce

Otevřít galerii

Záplavu nachových kvítků nabízí od pozdního podzimu všudypřítomné vřesy (Calluna) a vřesovce (Erica). Pokud jim poskytneme správné podmínky, můžeme je pěstovat na zahradních vřesovištích, výborně se však hodí zejména do nádob.

Kvetoucí vřes nacházíme od druhé poloviny prázdnin běžně v lesním porostu. Tato drobná rostlina měla v minulosti zajímavé využití: její rodový název Calluna vznikl z řeckého slova kallyno, tedy zametat, vřes totiž sloužil k výrobě košťat. Z vřesu obecného (Calluna vulgaris) bylo vyšlechtěno mnoho půvabných odrůd s květy jednoduchými, poloplnými i plnými, které vydrží kvést téměř až do počátku zimy. Zejména posledně zmíněné plné odrůdy kvetou obzvláště vytrvale a jejich keříky navíc působí opravdu bohatým dojmem. Na výběr mají pěstitelé rovněž co se týká tvaru: existují formy vzpřímené či poléhavé, navíc v různých výškách. Vřesovce (Erica) naproti tomu potěší květy v různých ročních obdobích a rozkvetou doslova i na sněhu. Těmto rostlinám vyhovuje vlhčí stanoviště a snesou rovněž o něco méně kyselou zeminu, zhruba kolem pH 6,5.

Pozor na vápník

Půdní reakce pro vřesovištní rostliny je obecně je vhodná v hodnotách mezi 4,5 až 5 pH, půda by měla být odlehčená například pískem, neobejdete se bez rašeliny a drcené borky jehličnatých stromů. Nejlepší je zakoupit speciální zeminu přímo určenou pro vřesovištní rostliny. Z výše uvedeného vyplývá, že vřesy ani vřesovce nebudou mít příliš v oblibě vápník: pozor tedy na hnojiva s jeho obsahem, rovněž pro zálivku používete vodu měkkou a odstátou.  Pro správné vybarvení vyžadují vřesy i vřesovce dostatek slunce. Pokud jde o stříhání, vřesy se doporučuje stříhat na jaře, vřesovce pak záhy po odkvětu.

Vřesovištní kombinace

Vřesy a vřesovce můžete na záhoně i v nádobách doplnit dalšími kyselomilnými rostlinami: budou si rozumět například s brusinkami (Vaccinium), s dabécií (Daboecia) - drobným keříkem s lesklými lístky a zvonkovitým květenstvím, kyhankou (Andromeda) – kompaktním stálezeleným keříkem s půvabnými kvítky nachových barev, plazivou medvědicí (Arctostaphylos uva-ursi), či dekorativní libavkou (Gaultheria procumbens).

Další články

Všechny články
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Repelentní rostliny
Zahrada
2. červnaVšichni
Aby do střechy netřísklo
Zahrada
30. červnaZačátecník