Malé nebo velké, z fólie či plastové vany - každé okrasné zahradní jezírko potřebuje vaši péči. Pokud jste se o něj ještě nestihli před zimou postarat, máte na to skutečně nejvyšší čas.
Zazimování jezírka se dá obecně shrnout do několika kroků: je důležité zachovat čistotu vody, postarat se o rostliny, jezírkovou technologii a případně i o rybičky. Na rozdíl od bazénu u zahradního jezírka netřeba myslet na odčerpání vody (ani částečně), ta se ponechává v běžné provozní hladině. Pouze u jezírka z plastové vany není od věci dovnitř vložit několik kusů polystyrénu (nebo PET lahví), které přispějí ke zmírnění tlaku ledu na stěny. Malá jezírka by se měla pravidelně několikrát ročně čistit, ze dna se odčerpat kaly a odstranit rostlinné zbytky.
Správně zazimujte rostliny
Při nákupu rostlin pro své zahradní jezírko jste si jistě ověřili, zda jde o mrazuvzdorné druhy. V opačném případě už měly být vyjmuté a uskladněné v bezmrazých prostorách (řeč je například o oblíbených leknínech). Manipulaci usnadní plastové koše, do nichž se rostliny sázejí. Pobřežní rostliny pak stačí jen zbavit suchých částí a částečně je zakrátit.
Přežijí rybičky?
Většina u nás vypěstovaných a chovaných ryb může zůstat v jezírku přes zimu, vše si ale raději vždy ověřte u prodejce. Rybičky v jezírku potřebují nejen čistou vodu a přikrmování, ale také dostatek kyslíku a odvětrávání kalových plynů, jež vznikají při rozkladu vodních rostlin či zbytků řas. Z tohoto důvodu je dobré jezírko vybavit zařízením, které dokáže trvale rozbíjet led (topné těleso s plovákem, speciální rozmrazovač či vzduchový kompresor): vybírejte ho s ohledem na masu vodní plochy.
Jezírková technologie
Technické prvky se mnohdy mohou ponechat na svém místě; například čerpadlu umístěnému v nezámrzné hloubce nízké teploty nevadí. Venku může zůstat rovněž kompresor a filtr: vypusťte z něho však vodu, aby ho nepoškodil led. Do bezmrazých prostor ovšem vždy musíte uskladnit UV lampu. Máte-li jezírko umístěné poblíž opadavých dřevin, není od věci překrýt ho sítí.