Prodej vánočních stromků je v plném proudu. Nepřemýšlíte o tom, zda letos zohlednit, jestli prodávané stromečky pocházejí z tuzemska nebo byly vyprodukovány ekologicky šetrným způsobem? Další variantou je pak vypěstovat si vlastní stromek v květináči.
Běžné řezané vánoční stromky se pěstují zpravidla po dobu několika let na speciálních plantážích, určených právě k tomuto jedinému účelu, většina stromků je do České republiky navíc dovážena ze zahraničí.
Věděli jste ale, že stromeček si můžete pořídit rovněž z ekologicky šetrně obhospodařovaných lesů, například s mezinárodně platným certifikátem Forest Stewardship Council (FSC)? Držitelem certifikátu je v tuzemsku v současnosti například Krkonošský národní park nebo Lesy hlavního města Prahy, stromky s certifikátem FSC tedy prozatím nejdou koupit plošně po celé České republice. Zájem veřejnosti o "šetrné vánoční stromečky" nicméně stále roste.
Smrček v nádobě
Ozdobit si samozřejmě můžete i stromeček, který si sami pěstujete v květináči. Pokud si takový stromek chcete pořídit, nejlepší je pro tyto účely zvolit kompaktní, zakrslý druh, v opačném případě by stromek mohl brzy vyrůst do nežádoucích rozměrů.
Nejvhodnější a také nejšetrnější pro samotnou dřevinu je ponechat ozdobený stromek i přes svátky na zahrádce nebo na terase. Přesun domů do pokojové teploty znamená pro venkovní jehličnan stres, brzy začne prosychat a opadávat. Čas strávený ve vysokých teplotách by navíc rozhodně neměl přesáhnout deset dní. Při zdobení živého stromečku je navíc třeba postupovat opravdu šetrně, aby se nikterak nepoškodil, nejdůležitější je zabránit porušení špičky.Samozřejmostí by měla být přípravná fáze, ve které necháme stromek několik dnů aklimatizovat v nevytápěné místnosti. Stejně tak jehličnan v nádobě po svátcích necháme v nevytápěné místnosti se vzpamatovat.
Živý vánoční stromeček si můžete také pronajmout. Specializovaná firma vám jej dodá přímo do domácnosti a po svátcích stromeček zase odveze pryč a navrátí poté dřevinu do přírody, například do parčíků nebo školních zahrad.