Zpět na výpis článků
|

Hvězda Vánoc

Otevřít galerii

Původní domovinou vánoční hvězdy (Euphorbia pulcherrima) je Mexiko, kde roste divoce, jako keř. Postupem času šlechtitelé vypěstovali hrnkovou podobu této krásné rostliny, která snese pobyt ve vytápěných interiérech. Přestože jsou k dostání různé barevné variace (krémově bílá, lososová až oranžová, růžová, skořicová, citrónově žlutá…) či dvoubarevné kultivary, nejprodávanější je tradičně červená varianta.

V obchodě a cestou domů

Barevnou nádheru, kterou mnozí považují za květy, tvoří ve skutečnosti listeny. Při nákupu rostliny si všímejte hustoty olistění a dále malých žlutozelených poupat ve středu listenů; neměla by být zvadlá. Sáhněte si rovněž na substrát, který by neměl být ani přeschlý, ani přemokřený. Určitě nekupujte vánoční hvězdy na místech, kde je průvan a chlad.

Květinu si nechte celou pečlivě zabalit, vložte do tašky a odvezte či odneste ji domů. Pokud je venku chladnější počasí, zbytečně s ní nikde „nekorzujte“, hrozilo by, že na vánočním stole rychle opadá.

Kam s ní?

Vánoční hvězda neboli poinsetie se většinou dává do společenských prostor, kde v období kolem svátků plní okrasnou funkci. Nejlépe se jí bude dařit tam, kde je dostatek světla, a mírné až příjemné teplo (snese rozpětí zhruba mezi 15 a 22 °C). Pozor si dejte jen na průvan, který nesnáší. Až budete větrat, vánoční hvězdu raději dočasně přemístěte do vedlejší místnosti.

Se zálivkou opatrně

Substrát rostlin, které jsou nyní v prosinci k dostání, bývá většinou již obohacený o hnojivo. Ani zálivka není složitá: obecně se doporučuje v mírném množství obden, substrát by neměl úplně proschnout. Žádné pokojové rostlině - a tedy ani vánoční hvězdě - neprospívá, když její kořeny doslova stojí ve vodě, zbylou vodu z podmisky po zhruba půl hodině vylijte.

Při správné péči vánoční hvězda pokvete i mnoho týdnů a budete se z ní tedy moci těšit ještě po celý leden.

Foto: Stars for Europe

 

Další články

Všechny články
Posezónní péče o rostliny v nádobách
Okrasné květiny
10. října
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník
Sněženky ohlašují jaro
Okrasné květiny
31. ledna