Zpět na výpis článků
|

Sněženky ohlašují jaro

Otevřít galerii

Něžné bílé kvítky sněženek (Galanthus) se začínají v našich zahradách nesměle objevovat právě teď, na počátku února. Ačkoliv vykvétají často i na sněhové pokrývce, neomylně s sebou přinášejí předzvěst jara.

V přírodě se u nás vyskytuje sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), která roste převážně na vlhkých, hlinitých půdách v lužních lesích. Kytičku si ale nenatrháte, jde totiž o rostlinu chráněnou, nezbývá tedy, než si vypěstovat vlastní sněženky na zahradě. Naštěstí je to opravdu jednoduché.

Pěstování sněženek

Ať už si vyberete jednoduché nebo plnokvěté odrůdy, nemají tyto drobné cibuloviny velké nároky. Jejich síla je především v množství: sázejte je tedy po skupinkách. Pokud jim vyhradíte místo například pod listnatými, opadavými keři, můžou se zanedlouho rozrůst a vytvořit v trávníku nádherné bílé koberce. Oživit balkon nebo terasu pomohou sněženky pěstované v nádobách, jen pozor, jsou mírně jedovaté.

Rozmnožit lze sněženku nejlépe tak, že při odkvétání na zahradě vyryjete celý trs a rozdělíte jej na několik menších částí. Ty pak podle potřeby rozesadíte. Pokud zakoupíte cibulky, je třeba je zasadit brzy na podzim, zhruba v září, aby stihly do zimy dobře zakořenit. Za příznivých okolností se sněženky množí také semeny.

Pokud sněženkám vybere na živiny bohaté, vlhčí stanoviště, nemusíte se o ně prakticky vůbec starat, více než přílišnou péči ocení spíše klid. Opatrně s přihnojováním, mohlo by podpořit spíše tvorbu listů, než kvetení. Po odkvětu nechte listy zežloutnout, neodstraňujte je.

Cibulka za tísíce liber

Ač to možná na první pohled není úplně zřejmé, květy sněženek jsou velmi proměnlivé, co se týká velikosti a zbarvení. V některých zemích vypuká každé předjaří doslova sněženkománi a sběratelé jsou ochotni za rostlinku s neobvykle tvarovanými okvětními lístky ochotni zaplatit nemalé částky. Například ve Velké Británii se na specializovaných setkáních milovníků sněženek šplhají ceny cibulek každoročně na stovky liber. Prohlédněte si pořádně vlastní zahrádku – neskrývá se u vás také podobný poklad?

Další články

Všechny články
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník
Hvězda Vánoc
Okrasné květiny
19. prosince
Posezónní péče o rostliny v nádobách
Okrasné květiny
10. října
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník