Zpět na výpis článků
|

Jak správně vysadit růži do nádoby

Otevřít galerii

Růže doma nepěstujeme v kontejnerech, ve kterých se prodávají. Aby dobře prospívaly, je třeba jim vybrat alespoň dvakrát až třikrát větší nádobu, dodat kvalitní substrát a zajistit dostatečnou drenáž.

Nejoblíbenější jsou květináče keramické, ty však vyžadují hodně péče a častější zálivku, určitě se proto nemusíme bát elegantního plastu. Opatrní budeme u kovu: mezi kořeny a obalem by měla být ještě další vrstva, která zabrání v létě snadnému přehřívání a v zimě prochladnutí kořenů. Správná nádoba pro královnu květin bude hluboká, růže má dlouhý, kůlovitý kořen. Větší objem substrátu rovněž chrání kořeny před promrzáním. Nezbytným základem je dokonalá drenáž a odtokový otvor na dně nádoby, růže totiž nesmí stát trvale ve vodě. Na drenáž navrstvíme kvalitní substrát (např. běžný zahradnický nebo přímo určený pro růže), střídmě promíchaný s kompostem. Při výsadbě můžeme substrát obohatit rohovinou nebo pomalu rozpustným širokospektrálním hnojivem v tabletách či granulích, které umístíme na dno nádoby. Nikdy nedáváme ke kořenům minerální hnojivo. Růži vysaďte tak, aby se místo štěpování nacházelo pod úrovní půdy. Nemáte-li jistotu pravidelné zálivky, raději přidejte ještě do substrátu sorpční složku, která zlepšuje hospodaření s vodou.


Růže v samozavlažujících nádobách

Na prohřátém stanovišti, kde nemáte možnost pravidelné zálivky, se nemusíte vyhýbat ani samozavlažovacím nádobám včetně truhlíků (záleží na druhu a velikosti růže). Důležité je nedávat v tomto případě do dna nádoby knoty, ale nechat rostlinu, aby si tahala vodu sama kónickými otvory ve dně. Zásobní nádržku neplníme na maximum. Je také důležité, aby samozavlažovací nádoba měla funkční odtok přebytečné vody při zálivce.


Mohu kombinovat v jedné nádobě několik růží?

V jedné nádobě nemusí růst jen jediná růže. Pěstební nádoba ale musí být prostorná, aby se rostliny navzájem neutiskovaly. Můžeme kombinovat růže různých barev a tvarů květu, ale také odlišných výšek či rostliny různě kompaktní. I v drobných odrůdách jsou k dispozici jednoduché a plnokvěté odrůdy, barvy jemné i výraznější. S oblibou se do nádob vysazuje kmínková růže podsazená další nízkou půdopokryvnou růží, a případně doplněná další trvalkou.


Růže není samotářka

Na balkonech a terasách vznikají s růžemi velmi půvabné kompozice. Tradičním průvodcem růží je voňavá levandule lékařská (Lavandula angustifolia): nejčastěji se využívá spolehlivá odrůda ´Hidcote´, která přináší další vůní a také žádanou modrou barvu. Ovšem najdeme také levandule bílé nebo růžové. Hezky vypadá levandule klasnatá (Lavandula stoechas), známější jako levandule francouzská s motýlím květem, ta se však na zimu musí přestěhovat do nepromrzajících prostor. Vynikajícími průvodci růží jsou také lobelky (Lobelia) a další letničky s modrými květy, například vějířovka (Scaevola), z trvalek pak šalvěj (Salvia) nebo nízký rozrazil (Veronica). Nemusíme se bát ale ani barevného vodopádu žlutého dvouzubce (Bidens) nebo něžného spojení bakopy (Bacopa) či nízkých kopretinek (Leucanthemum) spolu s růžemi. Další společnost nabízejí bílé hvozdíky (Dianthus) nebo modré a bílé zvonečky (Campanula) a určitě najdete řadu vlastních půvabných možností.

Další články

Všechny články
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni