Zpět na výpis článků
|

Neobyčejně obyčejný aksamitník

Otevřít galerii

V předrevolučních dobách zkrášlovaly jednodruhové hnědooranžové záhony aksamitníku rozkladitého (Tagetes patula) nejedno panelové sidliště. Dnes je sortiment nesrovnateolně širší a dlouho poněkud podceňovaná letnička se znovu dostává zpět na výsluní.

Na našich zahradách se můžeme nejčastěji setkat kromě zmíněného aksamitníku rozkladitého ještě s aksamitníkem vzpřímeným (Tagetes erecta) a aksamitníkem jemnolistým (Tagetes tenuifolia). Tu pravou rostlinu si vybere každý: nabídka je široká a zahrnuje kompaktní, nejvýš 20 centimetrů vysoké rostliny vhodné i do malých nádob (Tagetes patula SAFARI YELLOW nebo CARMEN), i téměř metr vysoké plnokvěté odrůdy k řezu do vázy (Tagetes erecta DOUBLE GRAND).

Bez starostí s pěstováním

Aksamitník neboli afrikán navzdory svému lidovému pojmenování pochází z oblasti Latinské Ameriky. Je to rostlina vhodná i pro naprosté začátečníky. Hned po květnových zmrzlých se dá jednoduše vysévat přímo na záhon a je vhodný i pro pěstování v nádobách: tam je ale třeba dbát na zálivku a pravidelně rostliny přihnojovat. Druhou možností je vysadit ven již předpěstované, často už bohatě kvetoucí sazenice. Pokud aksamitníkům vyberete dostatečně osluněné místo s propustnou půdou, bez oddechu pokvetou po celou sezonu. Všestranný aksamitník je rovněž jednou z rostlin vhodných pro dětské pěstitele. Po odkvětu se dají semínka snadno sesbírat a osivo uschovat na příští sezonu. Jen pozor, abyste nesbírali odrůdu označenou symbolem F1 – takové rostliny v následující generaci neposkytují příliš kvalitní a vyvážené potomstvo.

Koření jihoamerických domorodců

Ač je pro tuto vděčnou letničku typická silná, pro mnohé nepříjemná vůně, používá se také v gastronomii. Pokud budete chtít aksamitník využít tak, jako jihoameričtí domorodí obyvatelé, použijte chemicky neošetřená plně rozvitá květenství. Se svou nahořklou chutí se čerstvý či sušený aksamitník hodí zejména pro slaná jídla, například pro úpravu kuřete nebo do rýžových pokrmů. Podobně jako měsíček navíc aksamitník rozpouští svou žlutou barvu velmi dobře v tucích.

Kamarád do smíšených kultur

Aksamitníky mají ještě jednu pro zahradníky velmi výhodnou vlastnost: jejich kořenový systém vylučuje do půdy látky odpuzující nejrůznější škůdce, zejména háďátka. Mladé rostlinky navíc fungují jako magnet na všežravé plzáky. Aksamitník je proto rostlinou jako stvořenou pro vysazování nejen do okrasných, ale také do užitkových záhonů. Nebojte se jím zaplnit mezery mezi bramborovými řádky, rajčaty nebo mezi saláty: plodinám pomůže a záhony svými ohnivými barvami zároveň dokonale oživí.

Další články

Všechny články
Jak správně vysadit růži do nádoby
Okrasné květiny
20. červencePokročilý
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Příprava na předpěstovávání
Zahrada
2. únoraZačátecník