Zpět na výpis článků
|

Krásná a zdravá arónie

Otevřít galerii

Už jste v nádobách úspěšně pěstovali bylinky i zeleninu, a teď byste chtěli zkusit něco nového? Máte-li na balkoně nebo terase dostatek místa, můžete do nádoby zkusit zasadit také dřevinu. Ideálně pokud bude nenáročná, okrasná a zároveň užitečná: ano, mluvíme o arónii…

Tato opadavá, původem severoamerická dřevina dokáže zkrášlit balkon nebo terasu v průběhu všech ročních období - v květnu potěší bílými květenstvími, v létě nabídne trsy černo-fialových jedlých malviček a na podzim zbarví listy do oku lahodících červeno-oranžových odstínů.


Jak na pěstování?

V tuzemsku nalezneme v současnosti tři druhy arónií, nejrozšířenějším z nich je temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa), kterému se pro podobnost s plody jeřabin často přezdívá černý jeřáb. Dřevinu pěstujeme ve formě keře nebo stromku, který výškou obvykle nepřesáhne dva metry, v tom případě bývá roubovaná na jeřáb ptačí. Arónie ocení slunné stanoviště, ale poroste a bude plodit i v polostínu. Další výhodou je, že snese i občasný přísušek. Arónie je samosprašná, pro dostatečnou úrodu postačí pouhý jeden exemplář. Jde o dřevinu velmi odolnou, která plodí brzy a obvykle nebývá napadána škůdci či chorobami. U aronie není ani nutné přikročit k řezu, tvar si udržuje sama a neopatrný řez by mohl navíc zmenšit úrodu: nejvíce totiž plodí právě na koncích větví.
Pro pěstování temnoplodce zvolte dostatečně velkou nádobu, měla by mít alespoň 40 cm v průměru. Samozřejmostí jsou otvory na dně nádoby pro odtok přebytečné vody při zálivce a několik centimetrů vysoká drenážní vrstva (například z drobného štěrku či keramzitu). V omezených podmínkách pěstební nádoby se rychle vyčerpají veškeré živiny, je tedy důležité dřevinu pravidelně přihnojovat. V dostatečně velkém květinači arónie na balkoně či terase bez problémů přezimuje.


Černý přírodní lék

Plodem temnoplodce neboli arónie jsou malé, okrouhlé malvice s pevnou slupkou, které dozrávají v druhé polovině léta. Mají trochu trpkou příchuť, která se však dá zmírnit dalším zpracováním nebo přidáním cukru či medu. Černé plody se konzumují čerstvě utržené, hodí se rovněž pro výrobu sirupů, marmelád či kompotů, dají se také dobře sušit a následně přidávat například do čajových směsí. Malvičky mají prokazatelně blahodárné účinky na lidský organismus a arónie tak bývá označována za královnu v boji proti civilizačním chorobám.

Další články

Všechny články
Vysazujte drobné ovoce
Ovoce a zelenina
18. říjnaZačátecník
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Nepostradatelný bez
Okrasné květiny
22. srpnaZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Vyzkoušejte si vypěstovat topinambury
Ovoce a zelenina
9. lednaZačátecník
Jedlá lesní zahrada I.
Zahrada
27. červenceVšichni