Zpět na výpis článků
|

Vysazujte drobné ovoce

Otevřít galerii

Pokud si nejste jisti, jak správně pěstovat ovocné stromy, začněte drobnými bobulovinami. Snadno se pěstují a množí, velmi brzy po vysazení navíc začnou plodit. Keříky malin, rybízů nebo angreštů by jednoduše neměly chybět na žádné české zahradě.

Nejvhodnější čas pro vysazování prostokořenných sazenic je od října až do prvních mrazů. Rostliny bývají samosprašné, pro zvýšení výnosu je však lepší zajistit vzájemné opylení různými odrůdami. Při správném výběru je možné rozprostřít úrodu i do několika měsíců.


Srstka angrešt (Ribes uva-crispa, Grossularia uva crispa)

V našich končinách se angrešt objevil zhruba koncem 16. století a brzy se stal ovocem velmi oblíbeným. Vyžaduje půdy bohaté na živiny, hůř snáší sucho. Vhodná vzdálenost jednotlivých keřů při výsadbě by měla být zhruba 1 – 1,3 metru. Nejvíce rodí na loňských letorostech, jednotlivé výhony v předjaří zhruba o třetinu zkracujeme. Vzhledem k trnům na větvích není sběr z angreštu příjemná práce, lépe než na keřích se sklízí na dřevinách ve tvaru stromku. Problematickému americkému padlí se vyhneme výběrem odolných odrůd.


Rybíz (Ribes rubrum, Ribes nigrum)

Rybíz můžeme pěstovat jak ve formě stromkové, tak keřové: keře bývají dlouhověké, hůře se ale sklízejí. Rybízy vyžaduje dostatečně vlhké, živné půdy, v sušším prostředí jsou plody menší. Vzdálenost keřů při výsadbě je zhruba 1 až 1,5 metru, v prvním roce zakrátíme výhony, v druhém roce vybereme zhruba pět nejsilnějších a ostatní odřízneme. Zapěstovaný keř zmlazujeme po přibližně třech letech. Kromě červeného a bílého rybízu je stále oblíbenější také rybíz černý, který zvládne i vápenatější stanoviště a je náročnější na závlahu. Celá rostlina je silně aromatická.


Maliník (Rubus idaeus)

Maliník se množí velmi snadno výběžky nebo dělením keřů, ale také hřížením nebo kořenovými řízky. Odnože se jednoduše oddělí od matečného keře a vysadí na požadované místo. Maliník je expanzivní rostlina, která se rychle rozrůstá, je tedy důležité vybrat pro jeho pěstování správné místo. Zhruba každým druhým rokem odstraníme dvouleté výhony a ponecháme jen výhony silné a jednoleté. Maliníky plodí jedenkrát ročně, remontantní odrůdy plodí dvakrát do roka, podruhé v září a začátkem října.

Další články

Všechny články
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Když děti zahradničí
Zahrada
1. červnaVšichni