Zpět na výpis článků
|

Jahodová pole

Otevřít galerii

Správně vyzrálé a šťavnaté plody jsou lahůdkou, kterou si můžeme s trochou péče vypěstovat na každé zahrádce. Vhodná doba k zakládání jahodníkových záhonů je právě teď.

Jahodníky je možné nasázet na záhon uvolněný po sklizni košťálovin, hrášku nebo třeba raných brambor, nebo jim vybrat úplně novou, dostatečně osluněnou plochu. Několik týdnů před plánovanou výsadbou bychom měli do půdy zarýt dobře vyzrálý kompost případně záhon vyhnojit například organickými hnojivy – jahody totiž potřebují kromě vláhy také dostatek živin. Poté záhon zahrabeme železnými hráběmi a prolijeme vodou, aby vše lépe sesedlo. Těsně před sázením už pak stačí půdu jen lehce prokypřit.


Pozor na krček

K výsadbě vybíráme jahodníky pokud možno silné, s dobře vyvinutým kořenovým systémem a zdravými listy. Správně zasadit jahodník je tak trochu věda: nesmí přijít příliš hluboko, ani příliš mělko. Důležitým orientačním bodem pro pěstitele je zde krček neboli srdíčko rostliny, které se nachází mezi kořeny a listy – to by nemělo být pod zemí, jinak zahnívá a rostlina následně jen živoří.
Jahodníky se nejčastěji sázejí do řádků, které jsou kvůli lepší přístupnosti od sebe vzdáleny zhruba 50 centimetrů, jednotlivé rostliny pak umísťujeme asi čtyřicet centimetrů od sebe. Sázíme nejpozději do poloviny září, při pozdějších výsadbách hrozí, že rostliny do zimních měsíců už nedokáží na novém stanovišti dostatečně zakořenit.


Rané i pozdní

Abychom rozložili budoucí úrodu do delšího časového období, je vhodné kombinovat ranější i pozdní odrůdy, případně přidat i jahodníky stáleplodící (neboli remontující), které umožní sklizeň dvakrát za sezonu.
Kdo nestihl založit záhon s jahodami na podzim, může se do toho pustit ještě na jaře, podle aktuálního počasí, zhruba v měsíci dubnu. Nejlépe pak plodí jahodníky v druhém a třetím roce od výsadby, poté je nutné poohlédnout se jim po novém, živinami dobře zásobeném stanovišti, a záhon založit znovu.

Další články

Všechny články
Vysazujte drobné ovoce
Ovoce a zelenina
18. říjnaZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Trávník před zimou: jak se o něj postarat?
Zahrada
7. listopaduZačátecník
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni