Zpět na výpis článků
|

Moje setkání s bylinkami: divizna

Otevřít galerii

Diviznu znám a mám rád takřka od malička.  Je to krásná rostlina, která je vždy ozdobou každé zahrady.  Při zakládání bylinkové zahrádky v roce 2002 jsem si několik sazenic této dvouletky přinesl z Prahy, kde rostly na neudržovaném pozemku u silnice.

Chcete-li v příštím roce začít s pěstováním bylinek, vyzkoušejte diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum). Je velmi nenáročná na pěstování: vyžaduje spíše kamenitou, na živiny chudou zem a slunné stanoviště. Stalo se mi, že velmi pěkná divizna vyrostla na kamenitém nájezdu mezi dlažebními kostkami. Byla daleko větší než jiná divizna na zdánlivě mnohem lepším stanovišti. Je to rostlina nevyzpytatelná a roste si tam, kde sama chce.

Jak ji množím? Z odkvetlých klasů se drhnutím snažím získat semínka, která rozhazuji po různých místech zahrady. Semínka, mimochodem jedovatá a narkotická, jsou velmi malá a téměř k nerozeznání od drobného prachu z uschlých květů. Úspěchy jsou střídavé: jen málokdy mi divizna vyroste na místě, kam jsem se ji snažil vysít, a překvapí mne naopak úplně někde jinde.
V zahradě mi roste i divizna malokvětá (Verbascum thapsus), kterou občas po vykvetení vytrhnu, aby se mi samovolně nerozmnožovala. Divizna malokvětá se mi zato jednou pomstila: podařilo se mi v zahradě vypěstovat několik velkokvětých variant na místě, kde tráva byla vypálena po spáleném roští. V druhém roce se na místě objevilo hodně natěsnaných sazenic, pečlivě jsem je okopával a zaléval v naději, že budu mít dobrou úrodu květů k sušení. Když vykvetly, ukázalo se, že jsem se namáhal marně. Vyrostla mi divizna malokvětá, která je ke sběru méně vhodná.

Záplava zlatých květů

Divizna je dvouletka, kvete až ve druhém roce a pak zahyne. Pokud vykvete již v prvním roce, jde jen o slabý květ, v druhém roce na dobrém místě přináší přímo fantastické množství květů. Neznám jinou rostlinu podobné velikosti, která má tolik květů a kvete tak dlouho. Každý květ přitom vydrží jen jeden nebo dva dny podle počasí.  Za horkého dne květy odpadávají již k večeru.  Divizna vykvétá v noci, květy se sbírají kolem desáté hodiny.  Pokud neprší, sklízet ji lze denně od června do října.
Sbírat květy divizny je pro mne potěšením. Zejména za plného slunce, kdy květy kradu obletujícím včelám, čmelákům a vosičkám. Žádná jiná bylina se nesklízí tak snadno, člověk se nemusí ohýbat, pracně stříhat nebo přebírat. Květy se sbírají bez zelených kalíšků, jsou velmi lehké. Suší se nejlépe na slunci, při vysokých teplotách uschne za den. Je jen nebezpečí, že i mírný vítr lehké uschlé květy rozfouká. Sušení na půdě trvá několik dní: pozor, vlhké květy mají tendenci zčernat.

Čaj nebo sirup?

Čaj připravuji jako nálev: asi vrchovatou lžíci na konvici zaliji vroucí vodou a nechám vyluhovat zhruba 15 minut. Má krásnou výrazně žlutou barvu a lze ho dokonce použít i jako žluté barvivo. Je lépe nálev scedit přes velmi jemné sítko nebo papírový filtr. Při použití normálního sítka v čaji zůstanou drobné chloupky, které pak mírně dráždí v krku. Čaj je dobrý při kašli, chrapotu a onemocnění průdušek.
Kromě čaje vyrábím z divizny sirup tak, že květy silně prosypu cukrem v půllitrové sklenici a nechám na parapetu asi 3 týdny. Pro proslazení lze použít i med. Pak sirup usazený na dně sliju. Hotový diviznový sirup uchovávám v lednici.

Další články

Všechny články
Nepostradatelný bez
Okrasné květiny
22. srpnaZačátecník
Chvála jitroceli
Bylinky
4. červenceVšichni
Blankytná hvězda našich zahrad
Zahrada
28. červenceVšichni
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni