Zpět na výpis článků
|

Blankytná hvězda našich zahrad

Otevřít galerii

Brutnák lékařský (Borago officinalis) z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae) je skutečně pozoruhodná rostlina, která najde na zahradách využití jako okrasa i jako zelenina.

Pochází z jižní Evropy a už to dává tušit, že jde o rostlinu teplomilnou. Přesto není brutnák nikterak náročný na pěstování. Na slunném stanovišti s propustnou živnou zeminou dokáže tato chloupky porostlá rostlina dosáhnout výšky i více než osmdesát centimetrů. Od května do září pak neúnavně kvete půvabnými blankytně modrými (ojediněle i růžovými) pětičetnými kvítky, které připomínají hvězdičky.


Jednoduché pěstování

Brutnák nemá kvůli svému silnému kůlovitému kořenu rád přesazování, je tedy nejlepší vysévat semínka rovnou na požadované stanoviště a slabší rostlinky po té vyjednotit. Brutnák roste rychle, a ač jde o rostlinu jednoletou, často budí dojem trvalky: pokud jí vyberete vhodné stanoviště, bez problémů se každoročně sama přesévá.
Svým vzrůstem mohutná a rozkladitá rostlina výborně vypadá v květinových záhonech a dobře poslouží také v záhonech zeleninových: dá se jednoduše vysévat mezi stávající porost, ve smíšených kulturách bývá brutnák doporučován například do sousedství jahodníku, kapusty či zelí.

Brutnák na talíři

Hodláme-li brutnák konzumovat, ať už jako léčivku, nebo jako zeleninu, měli bychom při jeho pěstování raději používat k ochraně i hnojení pouze přírodní prostředky. Ochutnat je možné celou rostlinu, protože je však hustě porostlá chloupky, doporučuje se jíst zejména mladé lístky a květy, které mají osvěžující okurkovou příchuť. Oblíbený je brutnákový olej, který se lisuje ze semen: má regenerační účinky a ulevuje od bolesti.

Modré hvězdičky brutnáku jsou velmi efektní v nápojích a často se také zamrazují do ledových kostek. Široké použití má rostlina ve studené kuchyni jako přísada do salátů či pomazánek, bývá také součástí studených omáček. Brutnák chutná nejen nám: je důležitou medonosnou rostlinou a na modrých květenstvích se neustále střídá bzučící hmyz. Není tedy divu, že se tato všestranně využitelná a krásná rostlina v posledních letech na výsluní zájmu a do našich zahrad zase vrací.

Další články

Všechny články
Příprava na předpěstovávání
Zahrada
2. únoraZačátecník
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník
Krása stálezeleného zimostrázu
Okrasné květiny
6. prosinceZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník
Budoucnost pokojových rostlin
Okrasné květiny
10. lednaVšichni