Zpět na výpis článků
|

Moje setkání s bylinkami: yzop

Otevřít galerii

Na yzopu se mi líbí jeho jméno. Když jsem ve výkupně léčivých bylin vyzvídal, které léčivky bych mohl pro výkup pěstovat, byl mi doporučen právě yzop (Hyssopus).

Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se naučil rozeznat yzop od saturejky horské. Mají skoro stejné listy a podobné jsou květy. Yzop má však osobitou, velmi výraznou vůni.  Sazenice jsem si koupil v Markvarticích poblíž Libuně. Na bylinkovém záhonu jsem měl dva druhy, jeden kvetl modře, druhý bíle.  Sklízím nůžkami nedřevnaté výhonky 2x až 3x do roka před rozkvětem i v květu. Když jsem ho poslal do výkupu, tak mi cena sotva pokryla poštovné.

Bylinka se zvláštním aroma

Jeho chuť jako kuchyňského koření nebo čaje mi připadala nejdříve jako nepříjemná, ale časem jsem si zvykl. Je možno ji vylepšit medem. V dřevěném hmoždíři jemně nadrcený yzop používám do směsi na bylinkové máslo a směsi provensálského koření. Čaj z nasekaných větviček připravuji jako nálev. Dle literatury je dobrý na kašel, bolesti v krku a průduškovém astmatu, i na kloktání a zvýšení krevního tlaku. Lze použít i do aromatických polštářků. Jako koření pomáhá trávit tučná jídla, přidává se při přípravě masa, ryb, paštik, dušených ledvinek, luštěnin, polévek.

Yzop v mytologii

Na jeho listech roste mikroskopická houba, která produkuje penicilin. Odtud pramení jeho antibiotické účinky. Yzop se používá k překonání extrémního strachu a při nejrůznějších fóbiích. Dle literatury je vhodný pro lidí, kteří se utápějí ve svých pocitech, nedokáží odhalit své hodnoty, kteří nemohou najít smysl bytí. Pak se doporučuje každé ráno šálek čaje.
V mytologii je yzop spojen s hady, draky a energií kundalini. Ke spojení s touto energií se používá čaj nebo kadidlo. Yzop je rovněž bylinou očisty. „Očisti mne yzopem a já se stanu čistým“, praví se v Bibli, žalm 57, verš 7. Přidává se do očistné koupele, do kadidel při očistných rituálech a ke svěcení. Při zapálení zvyšuje vibrace. Svazkem byliny Řekové očišťovali chrámy a posvátná místa.

Nápoj královny Alžběty – lektvar z yzopu.
Svařit 600 ml medu, popř. sebrat z povrchu nečistoty, přidat 2 hrsti rozmačkaného yzopu a vařit dokud nezíská med chuť yzopu. Přecedit, přidat 10 dkg pomletého lékořicového kořene, 10 g anýzu, 5 g omanu pravého a anděliky, jednu a půl čajové lžičky pepře a zázvoru. Promíchat a krátce povařit. Odstavit, míchat dokud nevychladne, přecedit do lahví. Dávkování: 1 čajová lžička 3x až 4x denně zapít vlažnou vodou. Užívat 7 až 10 dní.

Další články

Všechny články
Nepostradatelný bez
Okrasné květiny
22. srpnaZačátecník
Moje setkání s bylinkami: divizna
Bylinky
14. listopaduZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Lednová úroda z okenního parapetu
Bylinky
17. ledna
Semínka starých a krajových odrůd
Zahrada
16. ledna