Zpět na výpis článků
|

Odstrojený vánoční stromeček. Kam s ním?

Otevřít galerii

Ozdobený vánoční stromeček, který je středobodem svátků, začíná v prvních lednový dnech už pomalu prosychat a opadávat. Nejprve jehličí opadává ze smrků, po něm je ztrácejí jedle a nejdéle vydrží v zelené borovice. Většina z nás si ponechává doma ozdobený stromeček přinejmenším do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna, už teď je ale dobré přemýšlet, jak s odstrojeným jehličnanem za pár dní naložíme.

Kompost či ochrana proti mrazu

Majitelé zahrady mají výhodu: rozřezaný strom částečně zkompostují – na kmen lze použít štěpkovač - a zbytek větví použijí k ochraně choulostivých rostlin před mrazivým zimním počasím. Chvojí z odstrojeného stromečku pomůže zdárně přežít nadcházející mrazy také rostlinám, které přezimují v nádobách na balkoně či na terase: stačí nařezat příslušně velké kusy neopadaných větví a rostliny jimi přikrýt a obložit. Pokud stromek hodláme rozdělit na menší části už doma, je dobré podsunout pod něj velký papír, karton nebo igelitovou podložku a větve hned svazovat do menších balíčků.

Organizovaný svoz 

Nemáme-li možnost vánoční smrček nebo jedličku jakkoli využít, zkompostovat nebo třeba použít jako topivo v krbu či v kamnech, nezbývá, než využít organizovaný svoz. Důkladně odstrojený stromeček zbavený všech třepení a háčků je vhodné položit na stanoviště kontejnerů pro tříděný odpad nejlépe den před chystaným svozem. Vánoční stromeček rozhodně nepatří přímo do nádoby na odpad, kde by zbytečně zabíral místo. Po svezení z městských ulic končí stromky převážně v kompostárnách, kde jsou drcené na štěpku. S odstrojováním není třeba pospíchat, stromky jsou sváženy na většině míst až do konce února: konkrétní pravidla pro svoz vánočních stromků má většina obcí uvedena na svých webových stránkách. Další možností je využít výkupu vánočních stromků, který organizují některé prodejní řetězce.

Stromek jako pochoutka

Možná jste už slyšeli o tom, že vánoční stromky slouží také jako krmivo pro zvířata v zoologických zahradách. V tomto případě se ale jedná o stromky, které se nepodařilo před Vánoci prodat, odstrojené jehličnany se pro tyto účely nepoužívají. I jediný zapomenutý háček by mohl v trávicím traktu zvířat napáchat ohromné škody a skončit až jejich úhynem. Ze stejného důvodu se nedoporučuje odnášet odstrojené stromky jako potravu pro zvěř ani třeba do lesa.

Další články

Všechny články
Plastia získala ocenění Red Dot Award: Product Design 2017
Greenloop
27. dubnaVšichni
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Udržitelné Vánoce
Greenloop
20. prosince
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Můj kompost
Zahrada
11. červenceVšichni