Zpět na výpis článků
|

Udržitelné Vánoce

Otevřít galerii

Vánoční svátky: doba klidu a rozjímání? Místo času stráveného s bližními se honíme po obchodech, nakupujeme spoustu nepotřebných dárků a vyhazujeme hory jídla…

I Vánoce přitom můžeme prožít s respektem k životnímu prostředí. Postačí se zamyslet nad tím, jak předejít zbytečnému plýtvání. Nejjednodušší je prosté omezení spotřeby: nemluvíme jenom o konzumaci potravin, ušetřit se dá také na svátečních dekoracích, využít recyklované balicí papíry či ubrat na intenzitě osvětlení. Nákup místních produktů pak nejen omezí uhlíkovou stopu, protože výrobky nemusí cestovat za svými zákazníky přes půl zeměkoule, ale pomůže rovněž podpořit místní ekonomiku.

Stromeček od českých pěstitelů

Vhodným řešením je poohlédnout se po vánočním stromečku od tuzemských pěstitelů, a chceme-li navíc podpořit ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování našich lesů, můžeme si pořídit třeba vánoční stromeček s mezinárodně uznávaným označením.

Vyberete-li si například oblíbenou vánoční hvězdu s logem Česká květina, budete mít jistotu, že si kupuje kvalitní rostlinu od českého pěstitele, vyprodukovanou v České republice s většinou výrobních vstupů od místních dodavatelů. Doba převozu rostlin k zákazníkům je ve srovnání s rostlinami nakupovanými přes holandskou burzu minimálně o dva dny kratší, rostliny navíc nepodstupují dlouhodobé vystavení například teplotnímu stresu a jsou proto často i v lepší kondici než zahraniční produkce.

Stop plýtvání jídlem

Při vánočních nákupech je čas poohlédnout se po komoditách s certifikátem Fairtrade. Díky tomuto roky fungujícímu systému dostávají výrobci spravedlivě zaplaceno a pracují v důstojných podmínkách. Obecně je vhodné dobře plánovat a pořizovat potravin menší množství, předejde se tak zbytečnému vyhazování. Místo exotických plodů můžeme letos ve větší míře konzumovat například tuzemské ovoce nebo ořechy.

Šetrné dárky

I při pořizování dárků můžeme klást důraz na jejich místní původ či na výrobu v důstojných podmínkách. Pokud darujeme zážitek, uděláme radost a ještě ušetříme na obalu. V každém případě bychom stále měli mít na vědomí, že to nejcennější, co můžeme darovat, je náš čas a naše pozornost.


Zájemci o udržitelné Vánoce se mohou inspirovat v publikaci Vánoce na zeleno, kterou v roce 2014 vydal institut Veronica.

Další články

Všechny články
Plastia získala ocenění Red Dot Award: Product Design 2017
Greenloop
27. dubnaVšichni
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Můj kompost
Zahrada
11. červenceVšichni
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Odstrojený vánoční stromeček. Kam s ním?
Greenloop
3. ledna