Zpět na výpis článků
|

Předsevzetí pro šetrnější životní styl

Otevřít galerii

Svět kolem nás je čím dál rychlejší a bez přestání chrlí další a další novinky. Přirozenou reakcí části populace je pak snaha zpomalit, obrátit se zpět k tradičním postupům a třeba i nalézt potěšení v občasném odepření si některých méně potřebných věcí. Pojďme si v nadcházejícím roce předsevzít několik aktivit, vedoucích k udržitelnějšímu životnímu stylu:

Bez obalu
Po průměrné čtyřčlenné rodině u nás za rok zbyde zhruba tuna odpadu. Abychom odpad omezili, není třeba si hned chodit pro mouku se zavařovací sklenicí: ze začátku postačí například nosit s sebou na nákup vlastní tašku a nekupovat igelitovou pro jednorázové použití, nebo mít vlastní sáček na pečivo. Jednoduše používat obaly opakovaně. Postupně pak můžete přejít na skutečné bezobalové nakupování ve specializovaných obchodech.

Co si vypěstuji, to si sním
Zahrada nemusí sloužit jen pro okrasu: v současnosti stále sílí trend navrátit se zpět k pěstování vlastní zeleniny, ovoce, ale také například květin k řezu. Pokud zahradu nevlastníte, vězte, že mnohé se dá vypěstovat také v nádobách na balkoně nebo na okenním parapetu.

Domácí šampon
Za kosmetiku a čistící prostředky utrácíme vysoké částky, mnohé tyto přípravky přitom mají složení, které může způsobit problémy nejen alergikům nebo citlivějčím jedincům. Doma vyrobené produkty přitom často překvapí i svou vysokou účinností. Proč tedy nezkusit pro jednou výrobu například bylinkového šamponu nebo domácího prostředku na mytí nádobí? 

Kompost do každé rodiny
Proč kompostovat? Kompostování je skvělou ukázkou toho, jak probíhají v přírodě procesy související s životem, odumíráním a následným návratem zpět do přirozeného koloběhu. Nehledě k tomu, že výsledným produktem je v zahradničení velmi dobře využitelná suroviny, díky které ušetříte za hnojiva a speciální substráty. 

Férové oblečení
Výrobou oblečení se živí miliony lidí a obrovské množství z nich pracuje ve velmi špatných podmínkách či přežívá na hranici chudoby. Nákupem oblečení s označením Fair trade podpoříte rozvoj místních komunit a budete si jisti, že zrovna vaše tričko nevyráběly třeba ruce nezletilých dělníků. Další možností může být přistoupení na principy tzv. slow fashion, tedy hnutí, které podporuje lokální produkci, menší formy podnikání a zakládá si také na ekologických materiálech.

Na kole do práce
Pokud máte tu možnost, vyjeďte občas do práce na kole. Tento způsob dopravy je levný a zároveň velmi zdravý, v neposlední řadě je rovněž skutečně šetrný k životnímu prostředí. Přijde-li vám bicykl poněkud neskladný, zvolte dnes velmi populární koloběžku nebo jděte alespoň několik stanic hromadné dopravy pěšky.

Další články

Všechny články
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Odstrojený vánoční stromeček. Kam s ním?
Greenloop
3. ledna
Plastia získala ocenění Red Dot Award: Product Design 2017
Greenloop
27. dubnaVšichni
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Udržitelné Vánoce
Greenloop
20. prosince