Zpět na výpis článků
|

Příprava na předpěstovávání

Otevřít galerii

Za okny sněží a vy plánujete, co a kam letos zasít a zasadit. Co takhle si některé rostlinky letos předpěstovat sami ze semínek?

Pokud máte pro předpěstovávání k dispozici pouze okenní parapet, vezměte v úvahu, že v zimních a časných jarních měsících by na tomto místě rostliny trpěly nedostatkem světla. Začnete-li s předpěstováváním již v únoru, v květnu budete mít k dispozici slabé a tedy nepoužitelné rostlinky. V prostředí bytů je proto nejlepší začít předpěstovávat zeleninu a letničky až zhruba od konce března, do zmrzlých i tak stihnou dostatečně vyrůst a zvládnou přesun na venkovní stanoviště. Prozatím si tedy vše dobře naplánujte.

Postup při výsevu
Nakoupili jste osivo, a jak postupovat dál? Nejjednodušší je si výsevný substrát zakoupit už namíchaný, máte tak jistotu, že bude vzdušný a hlavně zbavený chorob a škůdců. Práci s rostlinami usnadní také speciální sadbovače, které bývají často rozložitelné a lze je tak v případě potřeby sázet i s rostlinkami.

Semínka se sejí do hloubky zhruba 2x až 3x větší, než je jejich samotná velikost, ta nejdrobnější se tedy jen posypou po povrchu, přitlačí a následně rosí odstátou vodou. Osetou nádobku můžete přikrýt dírkovaným plastovým sáčkem, zlepšíte tak mikroklima a urychlíte klíčení. Nejdůležitější je ovšem umístit pěstební nádoby na místo, kam dopadá co nejvíce světla. Jeho nedostatek způsobí už zmíněný neduživý růst a rostliny jsou poté k dalšímu pěstování naprosto nevhodné. Výsevní misky je také dobré si zřetelně označit.

Rostliny klíčí, co dál?
Rostlinky se poprvé přesazují – přepichují – když se objeví dva až tři pravé lístky, tedy ty, které se tvarem už podobají listům dospělé rostliny. Hustý porost je třeba rozdělit,  rostliny opatrně vyrýpnout a jemně přesadit do větší nádobky. Přesazené rostliny je nejlepší umístit na pár dnů na stinné, chráněné místo, aby se co nejrychleji vzpamatovaly. Vysazování ven probíhá až v polovině května, po posledních mrazících, nikdy ovšem za plného slunce nebo příliš vysokých teplot.

Jednoduché, že? Tak teď už nezbývá, než si obstarat semínka a předpěstovávání si letos vyzkoušet.

Další články

Všechny články
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni
Repelentní rostliny
Zahrada
2. červnaVšichni
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni
Aby do střechy netřísklo
Zahrada
30. červnaZačátecník
Čarovná krása česneku
Zahrada
21. červnaVšichni