Zpět na výpis článků
|

Příprava na předpěstovávání

Otevřít galerii

Za okny sněží a vy plánujete, co a kam letos zasít a zasadit. Co takhle si některé rostlinky letos předpěstovat sami ze semínek?

Pokud máte pro předpěstovávání k dispozici pouze okenní parapet, vezměte v úvahu, že v zimních a časných jarních měsících by na tomto místě rostliny trpěly nedostatkem světla. Začnete-li s předpěstováváním již v únoru, v květnu budete mít k dispozici slabé a tedy nepoužitelné rostlinky. V prostředí bytů je proto nejlepší začít předpěstovávat zeleninu a letničky až zhruba od konce března, do zmrzlých i tak stihnou dostatečně vyrůst a zvládnou přesun na venkovní stanoviště. Prozatím si tedy vše dobře naplánujte.

Postup při výsevu
Nakoupili jste osivo, a jak postupovat dál? Nejjednodušší je si výsevný substrát zakoupit už namíchaný, máte tak jistotu, že bude vzdušný a hlavně zbavený chorob a škůdců. Práci s rostlinami usnadní také speciální sadbovače, které bývají často rozložitelné a lze je tak v případě potřeby sázet i s rostlinkami.

Semínka se sejí do hloubky zhruba 2x až 3x větší, než je jejich samotná velikost, ta nejdrobnější se tedy jen posypou po povrchu, přitlačí a následně rosí odstátou vodou. Osetou nádobku můžete přikrýt dírkovaným plastovým sáčkem, zlepšíte tak mikroklima a urychlíte klíčení. Nejdůležitější je ovšem umístit pěstební nádoby na místo, kam dopadá co nejvíce světla. Jeho nedostatek způsobí už zmíněný neduživý růst a rostliny jsou poté k dalšímu pěstování naprosto nevhodné. Výsevní misky je také dobré si zřetelně označit.

Rostliny klíčí, co dál?
Rostlinky se poprvé přesazují – přepichují – když se objeví dva až tři pravé lístky, tedy ty, které se tvarem už podobají listům dospělé rostliny. Hustý porost je třeba rozdělit,  rostliny opatrně vyrýpnout a jemně přesadit do větší nádobky. Přesazené rostliny je nejlepší umístit na pár dnů na stinné, chráněné místo, aby se co nejrychleji vzpamatovaly. Vysazování ven probíhá až v polovině května, po posledních mrazících, nikdy ovšem za plného slunce nebo příliš vysokých teplot.

Jednoduché, že? Tak teď už nezbývá, než si obstarat semínka a předpěstovávání si letos vyzkoušet.

Další články

Všechny články
Aby do střechy netřísklo
Zahrada
30. červnaZačátecník
Repelentní rostliny
Zahrada
2. červnaVšichni
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni
Čarovná krása česneku
Zahrada
21. červnaVšichni
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni