Zpět na výpis článků
|

Čarovná krása česneku

Otevřít galerii

Hovoříme-li o česneku, představíme si v první řadě onu nepostradatelnou kuchyňskou zeleninu či koření. Ne každý má však česnek v povědomí jako zajímavě kvetoucí okrasnou cibulovinu. Rodu Allium, tedy česneku, existuje na 500 druhů. Z toho více než 20 druhů pěstujeme jako okrasné.

JAK OKRASNÉ ČESNEKY VYPADAJÍ?
Základem je bohatá listová růžice, která se objeví na jaře, zhruba v březnu. Každý druh má listy jinak široké. Nejzajímavější je u těchto rostlin krásné květenství ve tvaru koule. Barevná škála je široká.  Od tmavě fialové přes světlejší odstíny až po bíle, dokonce žlutěkvetoucí druhy. Květenství je zpravidla na jednom dutém dlouhém stonku. Rostliny mohou dosahovat výšky od několika centimetrů až do dvou metrů. Okrasné česneky kvetou od jara až do konce léta (podle druhu). Jsou vysoce dekorativní, a to nejen v období plného květu, ale i ve chvíli, kdy jsou již suché a odkvetlé. Můžeme je nechat na záhonu jako netradiční doplněk, nebo je umístit v bytě jakou suchou dekoraci.

NÁROKY NA STANOVIŠTĚ
Všechny okrasné česneky pocházejí původně z oblastí Asie a Středozemí. Až v 16. století se začaly používat jako okrasné rostliny v Holandsku. Obecně se dá říci, že jsou to rostliny stepí a hor. Jsou tedy uzpůsobeny skalnímu stanovišti a suššímu lehkému podloží.
Při výsadbě připravíme česnekům propustnou půdu, kterou lehce docílíme přisypáním písku. Ten funguje jako drenáž, tedy odvodnění místa, kde je cibule zasazena. Tuto podmínku je třeba dodržet, aby vám česneky vydržely na stanovišti po dobu několika let, bez toho aniž bychom je museli každý rok vysazovat znovu. Ve vlhké půdě by totiž cibule uhnila a nenávratně odumřela.
Výjimku tvoří pouze druhy česnek zlatožlutý Allium moly a náš medvědí česnek Allium ursinum, které vyžadují humózní půdy. Oba dva druhy jsou také jediné z používaných okrasných česneků, které vyžadují polostinná či stinná stanoviště. Všechny ostatní patří na plné slunce.

VÝSADBA A PÉČE
Výsadba je jednoduchá. Důležité je připravit správně půdu, jak už je uvedeno v předešlém odstavci, a dodržet termín výsadby. Tím je konec září až začátek října. Cibule sázíme do hloubky od 8 cm do 20 cm, podle velikosti dané cibule. Čím je cibulka větší, tím hlouběji je sázíme.
Přesazujte pouze v nezbytném případě, je-li to nutné. Minimálně rok po výsadbě však místo neměňte, česneky se potřebují s novou půdou sžít. Na zimu je vždy přikrývejte chvojím. Po odkvětu přihnojíme je plným hnojivem, nebo hnojivem na cibuloviny, nikdy však nehnojte čerstvým statkovým hnojivem. Listová růžice sama zatahuje a listy odumřou, můžete je ale odstranit, až zcela zežloutnou, aby nehyzdily záhon.

KRÁTCE K MNOŽENÍ
Množíme je dvěma způsoby. Semenem (generativně), cibulí, či dělením větších trsů (vegetativně). U česneků vyséváme na jaře, rychle klíčí. Některé česneky, například Allium ursinum, jsou samovýsevné a velmi rychle zplaňují nebo je můžeme dělit do větších trsů listových růžic.

POUŽITÍ ČESNEKŮ
Okrasné česneky lze samozřejmě použít pro samostatnou výsadbu po celém záhonu. Když česneky kvetou, je pohled na ně krásný. Nicméně efekt je poněkud jednotvárný, a ve chvíli, kdy listové růžice zežloutnou a květenství odkvetou, není už na záhonu nic k vidění. Lepší je tedy kombinovat je s dalšími trvalkami. Nižší druhy krásně vyniknou například ve skalkách.
Vyšší druhy s kompaktním květenstvím (např. Allium aflatunense, Allium giganteum) se skvěle kombinují s travinami. Většina travin se totiž musí na jaro seříznout, aby vytvořily novou hmotu, a na jejich místě je tedy prázdno. Již v tu dobu ale vytvoří česneky listovou růžici, a za nedlouho poté i květ.
Během vegetačního období traviny vyrostou a česneky zatáhnou a odkvetou. Rostliny se plynule vystřídají a záhon bude proměnlivý a stále zajímavý.
Česneky můžete pěstovat i v květináčích či nádobách, snadno pak přezimují buď ve sklepě, nebo venku přikryté chvojím.
Tak hurá do pěstování okrasných česneků!

Anna Vagová

 

Další články

Všechny články
Příprava na předpěstovávání
Zahrada
2. únoraZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Jak správně vysadit růži do nádoby
Okrasné květiny
20. červencePokročilý
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni