Zpět na výpis článků
|

Tipy pro nezahradníky

Otevřít galerii

Sluníčko opět přibírá na síle a zima ustupuje. Nastává ideální doba pro všechny, kteří chtějí mít balkon nebo zahrádku ozdobené pestrými barvami různých květin. Pokud se ale necítíte pěstitelem a uschne vám doma třeba i kaktus, nevadí. Nabízíme několik základních rad.

Pro pěstování nepotřebujete kdovíjaké zkušenosti, na startovní čáře vám postačí chuť zkoušet, třeba opakovaně. Začneme pěkně pomalu, klidně jedinou rostlinkou v jediném květináči.

Zjednodušte si práci

Základem úspěchu pro každou rostlinu je voda, ta ovšem může být současně i zkázou.  Znáte tento příběh? Měli jsme květinu, kterou jsme „asi“ zalévali málo. Rostlina zhnědla, a když jsme se jí dotkli, rozpadla se na prach. Usoudili jsme, že zřejmě měla málo vody. Poté jsme byli důslední a vodou nešetřili. Rostlina po čase začala divně zapáchat a shnila. Znejistěli jsme. Co vlastně rostliny chtějí?
Ano, každá rostlina potřebuje jinak zalévat. Proto raději necháme květiny, ať se zalévají samy a budeme jen doplňovat vodu. Že to není možné? Přesně tak fungují samozavlažovací květináče. Vodu si v nich rostliny „přisávají“ pomocí knotů, které vedou z květináče do zásobníku pod ním. Zní to jednoduše a pro pěstitelské nešiky to přináší přímo požehnání. Stačí jen kontrolovat, jestli je v zásobníku pod květináčem voda a když schází, prostě ji dolít. Truhlíky v několika barvách a vzorech najdete běžně v řadě prodejen i na e-shopu. Také v interiéru usnadní život (náš i rostlin) samozavlažovací nádoby, tentokrát určené pro pokojovky nebo orchideje.

Co pěstovat?

Už jste se rozhodli pro květiny vašich snů? Nezáleží na tom, jestli vlastníte zahrádku, balkon nebo jen parapet, všude něco poroste a pokvete.  Vhodnými balkonovými rostlinami pro začátečníky jsou například muškáty, drobnokvěté petunie, voskovky či aksamitník na prosluněná místa. Ve stínu se bude dařit hlíznatým begoniím či kejklířce. Pro milovníky bylinek je vhodná máta, meduňka, dobromysl, saturejka, šalvěj či roketa (rukola).

Zamyslete se také nad správnou velikostí samozavlažovací nádoby. Podle délky parapetu si můžete sestavit vhodnou kompozici z různých délek truhlíků.

Podle velikosti nádoby a umístění (slunce, polostín, stín) nakupujeme také počet a druh rostlinek. Do truhlíku dlouhého 40 cm se vejdou průměrně 3 rostliny, větší bylinky dokonce jen dvě.  60 cm truhlík pojme většinou 5 rostlin.  Pomůžeme si základním pravidlem, které radí vysazovat větší a vzpřímené rostlinky dozadu, nižší a převislé dopředu. Rozhodneme - li se pro pěstování od semínka, dodržujeme hloubku výsevu, která je vyznačena na sáčku konkrétního druhu. Čím menší semínko, tím mělčí bude hloubka. Začátečníkům pomohou také výsevné pásky nebo terče, kde jsou již semínka v potřebné vzdálenosti. Jednoduše se vloží do nádoby a jen lehce přesypou zeminou.

Hledáme vhodné místo

Zjistíme si, kolik slunce rostlina potřebuje. Teplo a sluneční paprsky milují například rozmanité pelargonie (muškáty), petunie včetně převislých surfinií nebo drobnokvětých Million Bells, hledíky, verbena, sluncovka, osteospermum, dvojzubec (bidens) a samozřejmě bylinky. Do polostínu dáváme fuchsie, begonie, nebo netýkavky – balzamíny, ale poroste zde skvěle i bakopa.  Zpočátku zalijeme rostlinu opakovaně seshora a současně doplníme vodu do zásobníku samozavlažovacího květináče. Poté už stačí pouze jednou týdně zkontrolovat a doplnit spodní zásobu vody.

V čem poroste?

Jaká rostlina, taková zemina. Pro kvetoucí balkonovky se hodí univerzální substrát pro balkonovky. Milovníci petunií si koupí substrát určený přímo petuniím, který má ještě více železa a zabrání žloutnutí listů. Fuchsiím a begoniím můžeme přidat k balkonovému substrátu ještě více rašeliny. Bylinky potřebují lehký vzdušný substrát, který se nepřemokří a podtrhne jejich aroma. Pro pěstování zeleniny na balkoně můžeme využít i substráty v kvalitě eko. Respektujte rozdíly mezi substrátem do nádob a pro pěstování na zahradě.

Vhodný substrát nasypeme do vybrané nádoby a zaplníme ji do výšky 2 - 3 cm pod okraj. Pozor! Do samozavlažovacích nádob nedáváme na dno drenáž. Poté vysadíme rostlinky.

Hnojivo podpoří růst

Pro zdravý růst a krásné květy je důležité i pravidelné přihnojení. Prostor v nádobě je omezený a zejména hojně kvetoucí balkonovky záhy vyčerpají živiny z půdy. Můžete se poradit přímo v obchodě, když vybíráte rostlinám substrát. Začátečníkům při pěstování balkonovek asi nejlépe pomohou tablety nebo granulky dlouhodobě působícího hnojiva – vloží se do zeminy hned při osázení a do podzimu se nemusíte starat. Jinak začneme za 2-3 týdny po výsadbě pravidelně přihnojovat v zálivce. Na bylinky a zeleninu v nádobách patří hnojiva v eko kvalitě. Jehličnany a růže od července nepřihnojujeme, aby posléze dobře přezimovaly.

Další články

Všechny články
Vyzkoušejte si vypěstovat topinambury
Ovoce a zelenina
9. lednaZačátecník
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Krása stálezeleného zimostrázu
Okrasné květiny
6. prosinceZačátecník
Příprava na předpěstovávání
Zahrada
2. únoraZačátecník
Budoucnost pokojových rostlin
Okrasné květiny
10. lednaVšichni