Zpět na výpis článků
|

Trávník před zimou: jak se o něj postarat?

Otevřít galerii

Chcete se i příští rok těšit z krásné zelené plochy? Pokud ano, nezapomeňte na vhodnou podzimní péči. Přestože vždy záleží na kondici konkrétního zeleného pažitu, základní pravidla lze shrnout do několika bodů. Ale pospěšte si, vše je nutné stihnout za vhodného počasí.

Poslední seč

Každý z nás je zvyklý během roku sekat trávník na určitou výšku. Naposledy ho však posekejte tak, aby byl vyšší než obvykle. Jde o jednoduché, leč velice účinné preventivní opatření proti mrazům.

Vertikutace

Prořezat travní drny do hloubky několika milimetrů a zbavit je zejména travní plsti má na starosti vertikutace. Pracujte s vertikutačními hráběmi, nebo vertikutátorem. Současně dojde k odstranění odumřelých zbytků trávy a ke zkypření půdy. Tento úkon je vhodné provádět dvakrát ročně, na jaře a pak na podzim. Díky němu se trávník může obrazně i doslova nadechnout a bude lépe přijít živiny a vodu.

Aerifikace

Máte-li starší trávník nebo zelený pažit během roku opravdu hodně namáháte, vyplatí se myslet také na aerifikaci (hluboké provzdušnění). S ohledem na velikost trávníku použijte buď speciální vidle s dutými hroty, nebo aerifikátor. Vzniklé otvory je třeba vyplnit křemičitým pískem, čímž dojde k dalšímu vylehčení zeminy.

Výživa

Nyní je trávník připravený na poslední letošní hnojení. S tímto úkonem neotálejte a co nejdříve v listopadu použijte hnojivo, které posílí travní drny a dopřeje jim důkladnou výživu na zimu. Hnojivo má obsahovat vysoký podíl draslíku, aby tráva dobře zvládla teploty pod nulou. Práci usnadní použití rozmetače. Pokud nechcete používat minerální hnojiva, rozházejte po trávníku vyzrálý kompost.

Co už nedělat

Máte hotovo? A vidíte nikoliv souvislou zelenou plochu, ale prostor s občasnými prázdnými místy? Potřebuje-li trávník někde doset, tento úkon už nechte na jaro.

Další články

Všechny články
Aby do střechy netřísklo
Zahrada
30. červnaZačátecník
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni
Když děti zahradničí
Zahrada
1. červnaVšichni
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Repelentní rostliny
Zahrada
2. červnaVšichni