Zpět na výpis článků
|

Zářící poslové jara

Otevřít galerii

Primulky vyzývají jaro již v únoru. Z tepla obýváku se pak v březnu mohou stěhovat do zádveří i na parapety, které rozehrají všem barvami. Současné odrůdy totiž původní žluté květy rozšířily do nepřeberné palety od svítivě oranžové přes červenou až po nejrůznější odstíny modré. Některé květiny mají kontrastní oko, jiné odlišně barevný lem a dokonce i různě tónované listy…

Barevné možnosti primulek svádí k sestavování nejrůznějších kompozic, od jednoduché směsi barev až po důvtipné mixy s dalšími rostlinami.

Primulkám nesvědčí sucho, příliš teplo ani stín

Primulky spolehlivě snesou chlad, nejdéle vydrží na chladnějším světlém místě. Co ovšem potřebují, je stále mírně vlhký substrát, nevadí jim ani, když dočasně stojí ve vodě. Nezaléváme je ale do středu listové růžice, abychom předešli zahnívaní. Vyhovuje jim spodní zálivka, proto tak dobře prospívají v samozavlažovacích nádobách.
Chráníme je také před prudkým sluncem dopadajícím na parapet, jinak rychle vadnou. Primulky pravidelně každých 14 dnů posílíme hnojivem na podporu kvetení, nasazují pak poupata často až do května. Svědčí jim i vyšší vlhkost vzduchu, proto vydrží venku (poté, co pominou silné mrazy) mnohem déle než v interiéru.
Průběžně vyštipujeme odkvétající květy i s kousíčkem stonku a také všechny nehezké listy. Primulkám nevadí krátkodobý pokles pod nulu (dokonce podle kultivaru vydrží do - 7 °C). Rostlinky umístěné na venkovním parapetu ale přikrýváme časně zjara a za chladných nocí netkanou textilii. Máte primulky v teplém bytě? Snažte se jim aspoň na noc najít chladný kout.

Porostou v květináči i truhlíku

Pěstební nádobu pro primulky vybíráme podle konkrétního místa. Dávno neplatí, že musí být nenápadná, dnes jsou populární veselé barvy i výrazné designy, jaké najdete třeba u nádob nebo truhlíků Doppio. Budete-li chtít primulky pěstovat déle, určitě kvetoucí rostlinky posaďte přímo do truhlíku! Je dobré použít substrát pro balkonovky, případně zahradnický, kterým zaplníme truhlíky. Rostlinky opatrně vyjmeme z květníku bez porušení kořenového balu a vysadíme tak, aby nebyly „utopené“, čili lístky ani střed nesmí být překryté zeminou. Do 50 cm truhlíku se vejde podle kompozice 4 až 5 rostlin.

Vyniknou samotné i v doprovodu

Primulky milují další společníky, zjara se často kombinují s proutím i kůrou. Vhodným partnerem je také břečťan, který doplní převislé linie nebo naopak vzpřímený buxus (zimostráz) či vždyzelený nízký brslen (např. Euonymus fortunei). Pro děti přidáme ještě zápich veselého zajíčka nebo jinou dekoraci. Stejně tak mohou primulkové nádoby probarvit i Velikonoce
Pokud později na jaře přisadíte k primulkám nakvétající jarní cibuloviny, macešky, sedmikrásky nebo pomněnky, máte postaráno o nádherně kvetoucí okna až do nástupu letniček. Majitelé zahrad ani potom nemusí rostlinky vyhodit, ale přestěhují je do volné půdy, kde dále porostou.

Další články

Všechny články
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Budoucnost pokojových rostlin
Okrasné květiny
10. lednaVšichni
Krása stálezeleného zimostrázu
Okrasné květiny
6. prosinceZačátecník
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník