Zpět na výpis článků
|

Čerstvé ředkvičky na dosah

Otevřít galerii

Jaro bez ředkvičky? Nesmysl! Oblíbená zelenina je lahodná, svěží barva podpoří chuť k jídlu, má mnoho vitaminu C a z minerálů především hořčík, vápník, síru, železo a selen. Hořčičný olej, který ji dodává palčivou chuť, má dezinfekční účinky. Za měsíc se vyseté semínko promění v ředkvičku, kterou můžeme sníst.

Ředkvička nepotřebuje záhon

Na zahrádce ji stačí řídce vyset do mělkého řádku (řádky dáváme od sebe 10 – 15 cm) nebo vložit výsevný pásek se semeny a čekat. Zakrátko vylezou srdcovité lístky. Je poměrně odolná vůči chladu, klíčí již při 2-3 stupních. Litujte, že nemáte zahrádku? Vezměte jednoduše truhlík! Přidejte semeno rané ředkvičky. 

Sklízet můžete také v truhlíku

Ředkvičky, na rozdíl od další zeleniny, koření mělce. Naplňte truhlík zahradnickým substrátem (najdete jej i v eko řadě), můžete použít i směs dobré zeminy (dokonce i té z krtince) a kompostu. Určitě nepoužívejte bohatě prohnojené substráty pro květiny a okrasné rostliny.  Také neuspějete v rašelině. V truhlíku nemusíte naznačovat řádky, vysejte semínko nepříliš hustě po celém povrchu.  Truhlík nechte venku, jen pro nejčasnější výsevy koncem února a v březnu si musíme vypomoct parapetem chladnější místnosti. Mladé rostliny snesou mrazy do -3 °C a starší až -5 °C.

Než ředkvičky dorostou

Záhy rostlinky vytvoří zelený koberec. Je-li porost příliš hustý, protrháme ho. Kdyby neměly ředkvičky dost prostoru, vyrostly by místo hezkých bulviček „ocásky“. Mladé protrhané lístky i s kořínkem využijeme do pomazánky, salátu, do polévky. Jen je musíme důkladně umýt od zeminy, aby nekřupaly mezi zuby!
Nezapomeňte zavlažovat, půda má být vlahá, nikoliv přemokřená. Za nepravidelnou zálivku by vás ředkvička potrestala popraskanými a tuhými bulvičkami. Porost nehnojíme. Na záhony ven vyséváme ředkvičku od března do poloviny června. V truhlíku můžete dokonce začít v závěru února, když ji necháte nejdřív doma. Znova se hojně ředkvičky vysévají od poloviny srpna do poloviny září, ale když sáhnete po odrůdě označené pro celoroční pěstování, můžete sklízet i v průběhu plné sezony. Vše záleží od místa.  Vyplatí se vysévat ředkvičku postupně, v týdenních intervalech, abyste měli průběžnou sklizeň.

Na odrůdě záleží

Ředkvičky nemusí být jen červené, BLANKA je bílá, SLÁVIA a DUO červenobílé, VIOLA dokonce nabízí fialovou. Jste zastánci klasiky? Mezi červenými nezklamou PRIMA a PRIMARA.  Pro truhlíky je vhodná také odrůda ESTER s jemnými listy a většími červenými kulatými ředkvičkami. Nevyžene do květu, hodí se pro široké pěstební období.
Pro výsev využijeme truhlíky, než je osadíme balkonovými květinami, ale také můžeme založit celoroční zeleninovou zahrádku. Dobře samozřejmě porostou také v různých bedýnkách, čistém kbelíku od barvy nebo improvizovaných záhonech na balkonech a zpevněných plochách. Naše bohatá úroda vyrostla v samozavlažovacím truhlíku Siesta, který průběžně pečoval o přísun vláhy.

Vypěstoval, nafotil a snědl Peter Gajdoštin
 

Další články

Všechny články
Když děti zahradničí
Zahrada
1. červnaVšichni
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni