Zpět na výpis článků
|

I květiny můžou být férové

Otevřít galerii

Nejen v zimních měsících si mnozí z nás zkrášlují byt kyticí řezaných květů. Napadlo vás někdy, odkud pochází růže, které vám právě do kytice váže květinářka?

Postupem doby jsme si zvykli na produkty označené nálepkou „fair trade“: bývá to například káva, kosmetika a dnes ve stále větší míře také třeba oblečení. Při takzvané férové produkci jsou pracovníkům zaručeny důstojné podmínky a spravedlivá odměna za jejich práci, kromě sociálního aspektu je kladen velký důraz také na respekt k životnímu prostředí. Věděli jste, že dokonce i květiny, které si postavíte na sváteční stůl, mohou být férové?

U nás běžně dostupné řezané květiny jsou vypěstované ve vyhřívaném skleníku v Holandsku, či na obrovských plantážích někde v Ekvádoru nebo v Keni. Je tedy vysoce pravděpodobné, že vaši růži vypěstovaly místní ženy na květinových polích za otřesných pracovních podmínek. Produkce řezaných květin s sebou navíc nese obrovskou ekologickou zátěž: ve velkém se používají pesticidy či postřiky proti škůdcům. Narazit na férové květiny v tuzemsku ale stále není nikterak lehké, většinou nebývají přímo certifikované. V řetězci, kterým prochází fair trade výrobky, totiž musí mít příslušný certifikát každý jeho článek.

Česká květina?

Dobrou alternativou k certifikovaným férovým rostlinám ze zahraničí mohou být rostliny vypěstované v České republice. České řezané květiny bohužel v devadesátých letech téměř vymizely, nicméně stále se rozšiřuje nabídka hrnkových rostlin, které byly vypěstované právě u nás. Pracovníci v našich zahradnictvích pracují ve slušných podmínkách, tuzemské květiny navíc nemusí cestovat za svým zákazníkem přes půl zeměkoule. Značka „česká květina“ se začíná dostávat do povědomí a situace se stále zlepšuje.

Ptejme se tedy po férových řezaných květinách a rostlinách vypěstovaných u nás. Kromě toho, že získáme trvanlivější a často i hezčí květiny, podpoříme místní rozvoj. A pro zahradníky navíc existuje ještě jedna, přinejmenším sezónní možnost: květiny k řezu si na zahradě zkusit vypěstovat.  Potěšení z vlastnoručně natrhané kytice bude o to větší.

Další články

Všechny články
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník
Hvězda Vánoc
Okrasné květiny
19. prosince
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Budoucnost pokojových rostlin
Okrasné květiny
10. lednaVšichni
Sněženky ohlašují jaro
Okrasné květiny
31. ledna