Zpět na výpis článků
|

I květiny můžou být férové

Otevřít galerii

Nejen v zimních měsících si mnozí z nás zkrášlují byt kyticí řezaných květů. Napadlo vás někdy, odkud pochází růže, které vám právě do kytice váže květinářka?

Postupem doby jsme si zvykli na produkty označené nálepkou „fair trade“: bývá to například káva, kosmetika a dnes ve stále větší míře také třeba oblečení. Při takzvané férové produkci jsou pracovníkům zaručeny důstojné podmínky a spravedlivá odměna za jejich práci, kromě sociálního aspektu je kladen velký důraz také na respekt k životnímu prostředí. Věděli jste, že dokonce i květiny, které si postavíte na sváteční stůl, mohou být férové?

U nás běžně dostupné řezané květiny jsou vypěstované ve vyhřívaném skleníku v Holandsku, či na obrovských plantážích někde v Ekvádoru nebo v Keni. Je tedy vysoce pravděpodobné, že vaši růži vypěstovaly místní ženy na květinových polích za otřesných pracovních podmínek. Produkce řezaných květin s sebou navíc nese obrovskou ekologickou zátěž: ve velkém se používají pesticidy či postřiky proti škůdcům. Narazit na férové květiny v tuzemsku ale stále není nikterak lehké, většinou nebývají přímo certifikované. V řetězci, kterým prochází fair trade výrobky, totiž musí mít příslušný certifikát každý jeho článek.

Česká květina?

Dobrou alternativou k certifikovaným férovým rostlinám ze zahraničí mohou být rostliny vypěstované v České republice. České řezané květiny bohužel v devadesátých letech téměř vymizely, nicméně stále se rozšiřuje nabídka hrnkových rostlin, které byly vypěstované právě u nás. Pracovníci v našich zahradnictvích pracují ve slušných podmínkách, tuzemské květiny navíc nemusí cestovat za svým zákazníkem přes půl zeměkoule. Značka „česká květina“ se začíná dostávat do povědomí a situace se stále zlepšuje.

Ptejme se tedy po férových řezaných květinách a rostlinách vypěstovaných u nás. Kromě toho, že získáme trvanlivější a často i hezčí květiny, podpoříme místní rozvoj. A pro zahradníky navíc existuje ještě jedna, přinejmenším sezónní možnost: květiny k řezu si na zahradě zkusit vypěstovat.  Potěšení z vlastnoručně natrhané kytice bude o to větší.

Další články

Všechny články
Sněženky ohlašují jaro
Okrasné květiny
31. ledna
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník
Budoucnost pokojových rostlin
Okrasné květiny
10. lednaVšichni
Hvězda Vánoc
Okrasné květiny
19. prosince