Zpět na výpis článků
|

Nasbírejte si semínka letniček pro příští sezonu

Otevřít galerii

Letničky pomalu odkvétají a končí svůj životní cyklus. Právě teď je správný čas nasbírat si semínka svých oblíbených druhů pro výsevy v příští sezoně. Vlastní osivo můžeme navíc pořídit také sběrem semen z trvalek či zeleniny.

Se kterými rostlinami začít?

Sbírání semínek pro budoucí sezonu je činnost, kterou ocení rovněž děti: můžeme jim tak připravit zajímavou hru pro odpoledne v prvních dnech nového školního roku. Sázkou na jistotu je sběr semen u všech druhů aksamitníků (Tagetes erecta, T. tenuifolia i T. patula), výborně se sbírá také černucha damašská (Nigella damascena), měsíček lékařský (Calendula officinalis), povijnice nachová (Ipomoea purpurea), šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora), krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus), fazol šarlatový (Phaseolus coccineus), slézovec (Lavatera), hrachor vonný (Lathyrus odoratus) či lichořeřišnice (Tropaeolum).

Mnohé z těchto rostlin přečkají chladnou zimu v podobě semínka přímo na svém původním stanovišti a v příštím roce samy vyklíčí a vykvetou. Díky opakovaným samovýsevům tak budí dojem trvalek, ač jejich životní cyklus není delší než jeden rok.
 

Kdy sbírat a jak semena uskladnit?

Nejvhodnější pro sběr semen je suché, slunečné počasí. Vybírejte zdravé a silné rostliny s dobře uzrálými, již suchými semeny. Ta by měla jít bez problémů sebrat či vysypat. Vyschlé osivo následně uložte na suché a tmavé místo, nejlépe do papírových sáčku označených názvem rostliny, případně také lokalitou a datem sběru: přes zimu detaily rychle zapomenete a na jaře se všechny tyto informace budou hodit.


Nesbírejte semena hybridních rostlin

Sáčky s osivem, které si pořizujeme v obchodech, občas nesou označení F1. Znamená to, že jsme zakoupili semena, ze kterých vyroste generace vzniklá z křížení dvou čistých rodičovských linií: tito hybridi mají výborné vlastnosti, mnohem lepší, než kterými disponují jejich rodiče. K semenaření se však hybridní rostliny nehodí: další generace už není uniformní, vynikající vlastnosti se neopakují u všech potomků a kvalita porostu je značně nevyvážená. F1 osivo je velmi časté u zeleniny, v případě okrasných rostlin jej nalezneme například u slunečnic, petunií nebo macešek.

Další články

Všechny články
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni
Jak správně vysadit růži do nádoby
Okrasné květiny
20. červencePokročilý
Aby do střechy netřísklo
Zahrada
30. červnaZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni