Zpět na výpis článků
|

Plastia radí, jak správně kompostovat ve městě

Otevřít galerii

Mnoho z nás, kdo žijeme v  bytě bez možnosti využívat soukromou zahradu, hledá nejrůznější cesty, jakým způsobem žít šetrněji k okolnímu prostředí. Chtěli bychom i ve městě zahradničit, nebo zužitkovat organický odpad z domácnosti či zbytky po balkonovém pěstování. Návod, jak na to, přináší Plastia.

V pondělí 17. října se v Praze uskutečnilo povídání zaměřené na kompostování. Zájemci se mohli dozvědět, jakým způsobem recyklovat, jak správně nakládat s bioodpadem ve městech nebo jak kompostovat na balkoně či přímo v bytě. Na zhruba tříhodinovém bezplatné semináři probíhala zejména diskuse o všech nevýhodách a výhodách, které přináší kompostování. Společně se zástupkyní neziskové organizace Kokoza Radkou Pokornou se hledaly cesty, jak kompostovat v bytech prakticky a bez zbytečných obav. Celou akci zorganizovala a podpořila tradiční česká rodinná firma Plastia.

Experti i začátečníci

Na semináři se sešli jak zájemci o kompostování, kteří tuto činnost teprve zvažují, tak i pokročilí uživatelé, a rovněž experti, kteří kompostují úspěšně a dlouhodobě, a jsou ochotni se o své zkušenosti podělit. Díky tomu se podařilo vyvrátit spoustu předsudků, které se s kompostováním pojí: Bude kompostér zapáchat? Nebude kompostování příliš pracné? Seženu vůbec žížaly?

UrbAlive: krásné a funkční řešení

Účastníci řešili skutečné problémy: jednou z otázek například bylo, jak regulovat přílišnou vlhkost uvnitř kompostéru. Diskuse nabídla následující řešení: pro odsátí tekutin se dá použít karton, který se po navlhnutí z kompostéru zase vyndá, substrátu se dá pomoci kávovou sedlinou, vysušení pomůže také dodání pilin nebo krátkodobé otevření nádoby. Pokud je naopak kompost příliš suchý, doporučuje se rosit jej vodou nebo čajem.

Cílem semináře bylo vytvořit kompostovací řešení navržené dle reálných potřeb. Nedílnou součástí celé akce se stal vermikompostér UrbAlive, na kterém se prakticky předvádělo kompostování v každodenním životě. Nejen, že s jeho pomocí může každá domácnost proměnit běžný kuchyňský odpad v organické hnojivo, tento kompostér je rovněž krásným doplňkem a neudělá ostudu v žádné předsíni či kuchyni. Dejte si do nového roku předsevzetí a začněte kompostovat!

Další články

Všechny články
Předsevzetí pro šetrnější životní styl
Greenloop
2. ledna
Povídáme si o městském ptactvu v Praze 1.3.2017
Život v zahradě
2. únoraVšichni
Udržitelné Vánoce
Greenloop
20. prosince
Plastia + Jiří Pelcl = Urbalive. Design ve jménu udržitelnosti.
Filozofie pěstování
2. březnaVšichni
Plastia získala ocenění Red Dot Award: Product Design 2017
Greenloop
27. dubnaVšichni
Odstrojený vánoční stromeček. Kam s ním?
Greenloop
3. ledna