Zpět na výpis článků
|

Top star balkonů a parapetů

Otevřít galerii

Nastupuje čas balkonovek. Nadále patří mezi nejoblíbenější rostliny muškáty a petúnie. Aby spolehlivě a bohatě kvetly, potřebují slunečné místo, tedy jižní a jiho západní expozici.

Bohatý sortiment

Do venkovních truhlíků vysazujeme vzpřímené muškáty, muškáty páskaté (Pelargonium zonale) nebo převislé muškáty, muškáty břečťanolisté (Pelargonium peltatum). Petúnie (Petunia x hybrida) máme v řadě nových šlechtěnců a odrůd, velkokvěté (P. x hybrida grandiflora) nebo drobnokvěté (P. x hybrida multiflora), vzpřímené nebo převislé.

Nádoba a substrát jsou grunt

Začneme výběrem nádoby. Dnes vyhrává plast, ale porostou v čemkoliv. Dáváme pouze pozor na ostré okraje, snadno poničí rostliny v převisech (nemáte jiné – vložte do nádoby podpůrnou mřížku v oblouku). Nedáváme na dno keramzit (nebo jinou drenáž), pokud výška nepřesáhne 20 cm a v samozavlažovacích nádobách. Použijeme kvalitní substrát pro balkonovky, substrát pro pelargonie či substrát pro petúnie (brání žloutnutí listů). Muškáty i petúnie se často pěstují v samozavlažovacích truhlících a závěsných nádobách. Zde využijeme vylepšený substrát pro samozavlažovací truhlíky, který obsahuje komplex humusových látek. Tyto látky redukují vyčerpání půdy a zlepšují její vitalitu. Samozřejmě pro novou sezonu patří nový substrát. Loňský vhodně recyklujte v kompostu nebo přidejte do záhonu.

Kolik zajistit sazenic

Množství rostlin se řídí velikostí truhlíku, na běžný truhlík 50 – 60 cm se dává 5 až 6 kusů. Doporučujeme vysazovat cik-cak, aby byl truhlík rychle zaplněný a současně měly balkonovky  dostatek prostoru. Použijeme silné, často již nakvétající rostliny. Máme-li mladé muškáty z řízků, musíme množství zvýšit na 8 až 12 ks, podle velikosti, jinak by byl truhlík „chudý“.
Substrát dáme do 2/3 truhlíku a utužíme. Rozmístíme rostliny tak, aby si nekonkurovaly. Větší dozadu nebo do středu, menší a převislé na okraje. Opatrně je vybereme z květníků (je-li prokořenělý, rozřízneme jej, netrháme rostlinu ven). Vysadíme, doplníme substrát, necháme mezeru 1 cm pod okraj.

Květiny mají také žízeň a hlad

Po výsadbě rostliny nezapomeneme zalévat v menších dávkách, ale pravidelně, aby neproschly. Do samozavlažovacího truhlíku zpočátku dáváme zásobu jen 1-2 cm vody. Necháme prokořenit a po 6 týdnech, když rostliny vyčerpají startovací dávku hnojiv z půdy, využijeme buď dlouhodobě působící hnojivo, nebo budeme každý týden hnojit v zálivce např. vodorozpustným krystalickým hnojivem. V substrátech, kde není startovací dávka živin, přihnojíme již po 3 týdnech. V hnojivech podporující bujné kvetení bude vyšší dávka fosforu. Pěstujete-li hodně petúnií, pořiďte si speciální hnojivo pro petúnie, které má navíc zvýšenou dávku železa. Nepřehnojujeme, držíme se návodu. Zemina při hnojení má být mírně vlhká.

Vhodné stanoviště a laskavá péče

Na západní straně bývá mnohdy více větru a deště, závisí to od umístění oken nebo balkonu.  Je-li místo exponovanější, využijeme raději drobnokvěté petúnie a vzpřímené muškáty, které jsou odolnější. Velkokvěté petúnie se do plné krásy rozvinou na chráněném stanovišti. Na prosklených lodžiích a verandách nezapomeneme za teplých dnů větrat! Rozehřáté rostliny také nikdy nezaléváme studenou vodou, zálivky na list se vyvarujeme vždy (podporuje rozvoj chorob). Milovník květin pravidelně obejde nádoby a vyštípne zaschlé nebo žloutnoucí lístky. Když budeme pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, budou se rychleji tvořit nové!

Další články

Všechny články
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Vřesy a vřesovce
Okrasné květiny
15. listopaduZačátecník
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni
Aby do střechy netřísklo
Zahrada
30. červnaZačátecník
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni